لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

طالبان سفر هوایی زنان بدون همراه مرد را ممنوع کرد


تظاهرات در مخالفت با محدودکردن حق تحصیل زنان در افغانستان - آرشیو
تظاهرات در مخالفت با محدودکردن حق تحصیل زنان در افغانستان - آرشیو

مقامات گروه طالبان پس از ممنوعیت بازگشایی مدارس دخترانه در مقطع دبیرستان در افغانستان، در تازه‌ترین اقدام خود به خطوط هوایی این کشور دستور داده‌اند که زنان بدون همراهی محارم مذکر خود، سوار پروازهای داخلی یا خارجی نشوند.

خبرگزاری رویترز روز یک‌شنبه ۷ فروردین به نقل از منابعی که به دلایل امنیتی نامشان فاش نشده، نوشته‌ است که وزارت امر به معروف و نهی از منکر با ارسال نامه‌ای به شرکت‌های هواپیمایی از محدودیت‌های جدید خبر داده است.

بر اساس این گزارش، زنان بدون همراه که قبلا بلیت رزرو کرده‌اند، در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه اجازه سفر خواهند داشت، اما برخی از زنان تنها که قرار بود روز شنبه مسافرت کنند نتوانستند سوار هواپیما شوند و از فرودگاه کابل بازگردانده شده‌اند.

سخنگوی اداره طالبان پیش از این گفته بود که زنانی که برای تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند باید با یکی از بستگان مرد همراه باشند.

این درحالی است که طالبان پیشتر مدعی شده بودند که نسبت به زمان حکومت قبلی خود از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ که طی آن زنان از تحصیل، کار یا خروج از خانه بدون داشتن خویشاوند مرد منع می‌شدند، منعطف‌تر شده و اکنون حقوق زنان را مطابق با قوانین اسلامی و فرهنگ افغانستان به رسمیت می‌شمارند.

نقض تعهد پیشین طالبان مبنی بر منع اجازه دختران برای حضور در دبیرستان‌ها بسیاری را شوکه کرده است. بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری و دولت‌های خارجی این اقدام را محکوم کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز در پی ممنوعیت بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه در افغانستان به رویترز گفته است که برخی از تعاملات خود از جمله جلسات برنامه‌ریزی شده در دوحه را لغو کرده‌است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که این تصمیم را نقطه عطفی بالقوه در تعامل خود با طالبان می‌دانیم.»

این درحالی است که وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به تازگی اعلام کرده است که از این پس زنان و مردان همزمان و با هم به پارک‌ها و گردشگاه‌های تفریحی حومه پایتخت نروند.

در اعلامیه تازه این وزارت آمده است که در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، تنها زنان «با حجاب شرعی» می‌توانند به پارک‌ها بروند.

XS
SM
MD
LG