لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

افزایش موارد ابتلا به کرونا پرجمعیت‌ترین شهر چین را به تعطیلی کشاند


بسیاری از مردم شانگهای برای تهیه مایحتاج به فروشگاه‌ها هجوم بردند.
بسیاری از مردم شانگهای برای تهیه مایحتاج به فروشگاه‌ها هجوم بردند.

در پی افزایش موارد ابتلا به کرونا در شانگهای چین، قرنطینه دو مرحله‌ای این شهر ۲۶ میلیون نفری آغاز شده است.

این قرنطینه فوری که اواخر روز یکشنبه توسط دولت محلی اعلام شد، پرجمعیت‌ترین شهر چین را به مدت ۹ روز به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

این بزرگترین اخلالی است که کووید-۱۹ در شانگهای ایجاد می‌کند و قیمت کالاها به دلیل ترس از محدودیت بیشتر، کاهش پیدا کرده است.

ساکنان منطقه شرقی هوانگ‌پو در خانه قرنطینه شده‌اند در‌ حالی که گزارش‌های محلی حاکی از حضور کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در اوایل بامداد روز دوشنبه برای انجام تست کرونا در این نقطه از شانگهای است.

آنهایی که در غرب هستند برای خرید و ذخیره مواد غذایی و سایر کالاها به تکاپو افتاده‌اند، زیرا از اول آوریل باید مانند بخش شرقی قرنطینه شوند.

شماری از سوپرمارکت‌ها با کمبود مواد غذایی مواجه شده‌اند و کاربران در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از آنچه موفق به خرید آن شده‌اند را منتشر کرده‌اند.

این تعطیلی گسترده و عواقب اقتصادی آن در مرکز مالی چین، مقامات محلی را نیز غافلگیر کرده است چرا که تا دو روز پیش، پیش‌بینی نمی‌کردند‌ محدودیت‌هایی در این سطح گریبانگیر شانگهای شود.

وو فان، یکی از اعضای تیم کارشناس کووید-۱۹ شانگهای می‌گوید انجام تست انبوه این امکان را فراهم کرده تا موارد ابتلا به کرونا در «مقیاس بزرگ» را در سرتاسر شهر پیدا کند.

تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در چین بر اساس استانداردهای جهانی پایین است اما این کشور مدتی است با سختگیری در تلاش برای نگه‌داشتن موارد ابتلا به کرونا روی صفر است.

شانگهای روز یکشنبه، ۳ هزار و ۴۵۰ مورد ابتلای بدون علامت به کرونا را ثبت کرد که نزدیک به ۷۰ درصد از کل موارد ابتلا در کشور را تشکیل می‌دهد.

شانگهای در اوایل این ماه اعلام کرد که ظرفیت تست روزانه آن حدود ۳ میلیون نفر است، اما یک پزشک مسئول در یکی از مراکز قرنطینه شهری هشدار داده است که این میزان، ممکن است برای غلبه بر شیوع ویروس کافی نباشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه‌ گزارش داده است که خودروساز آمریکایی تسلا، تولید در کارخانه خود، واقع در منطقه‌ای که مرحله اول قرنطینه را می‌گذراند به مدت چهار روز متوقف خواهد کرد.

با این حال، فولکس واگن که کارخانه‌ای در منطقه مرحله دوم قرنطینه دارد گفته است که به تولید ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG