لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

طالبان مدارس دخترانه را در روز بازگشایی بست


روز بازگشایی و بسته شدن مدارس دخترانه در همان روز. کابل، افغانستان - ۳ فروردین ۱۴۰۱
روز بازگشایی و بسته شدن مدارس دخترانه در همان روز. کابل، افغانستان - ۳ فروردین ۱۴۰۱

وزارت آموزش (معارف) حکومت طالبان در روزی که وعده بازگشایی مدارس دخترانه را داده بود، اعلام کرد که تمام مدارس دخترانه تا اطلاع ثانویه بسته خواهد بود.

هفت ماه پس از آن که طالبان وعده داده بود مدارس دخترانه را بازگشایی خواهد کرد، روز چهارشنبه، عزیز احمد ریان، سخنگوی وزارت آموزش، اعلام کرد که تمام مدارس دخترانه پایه ششم به بالا تا اطلاع بعدی بسته می‌مانند. او گفت تصمیم‌گیرنده نهایی «رهبری امارت اسلامی» خواهد بود.

به گزارش شبکه خبری «طلوع نیوز» افغانستان، وزارت معارف حکومت طالبان در اطلاعیه‌ای علت تعطیلی، نبود «لباس مکتب» مناسب عنوان شده و آمده است که هرگاه لباسی «مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ» افغانستان طراحی شود، کار مدارس دخترانه «بر اساس حکم رهبری طالبان» آغاز خواهد شد.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ناراحتی دختران دانش‌آموز در افغانستان را از این تصمیم طالبان نشان می‌دهد. یکی از دانش‌آموزان می‌گوید که او روز گذشته پس از شنیدن خبر بازگشایی مکاتب از خوشحالی گریه کرده بود. او که به دلیل جلوگیری از ورود‌شان به مدرسه گریه می‌کرد، گفت که خواهان بازگشایی بی‌درنگ مدارس دخترانه در کشور است.

عزیز احمد ریان، سخنگوی وزارت آموزش افغانستان، پیش‌تر از بازگشایی همه مدارس سراسر افغانستان برای همه دانش‌آموزان در روز چهارشنبه سوم فروردین خبر داده بود.

با روی کار آمدن طالبان و قوانین محدود‌کننده و تبعیض آمیز آنها، زنان و دختران بیش از گروه‌های دیگر در معرض خشونت این گروه اسلامی قرار گرفتند.

دختران در کنار محدودیت‌های مربوط به حجاب، رفت و آمد، و اشتغال، در اکثر مناطق افغانستان از رفتن به مدرسه نیز محروم شدند.

دیده‌بان حقوق بشر گفته بود که اگر دختران در سال تازه خورشیدی از رفتن به مدارس باز بمانند، نهاد‌های جهانی ارائه‌‌کننده تامین مالی، پشتیبانی‌شان از بخش آموزش در افغانستان را کاهش خواهند داد.

XS
SM
MD
LG