لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

چهار میلیون کیلومتر زیر پای جستجوگران هواپیمای ناپدید شده مالزی


جست و جو برای هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی که روز هفدهم اسفند ناپدید شد، اکنون گستره ای به وسعت چهار میلیون کیلیومتر مربع را دربرمی گیرد.

مقامات مالزی بر این باورند که جت بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی آن کشور عمداً از مسیر خود منحرف شده، و در مسیر شمال به سمت کشورهای آسیای مرکزی، یا در جنوب به سمت اقیانوس هند پرواز کرده باشد.

برای حل معمای ناپدید شدن پرواز شماره ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی، مسئولان هیچ احتمالی -از تروریسم تا هواپیماربایی یا نقص فنی را -از نظر دور نداشته اند.

پکن روز سه شنبه گفت به نظر نمی رسد هیچیک از ۱۵۴ مسافر چینی هواپیما با تروریسم یا هواپیماربایی ارتباطی داشته است.

هوآنگ هویکانگ، سفیر چین در کوآلالامپور گفته است پیشینه همه مسافران به طور کامل بررسی شده است. به گفته او «چین در خاک و در دالان شمالی منطقه تحت تجسس» هواپیما جستجو را آغاز کرده است.

در همین حال، نیویورک تایمز گزارش کرده که مسیر تعیین شده پرواز هواپیما توسط یک سیستم کامپیوتری منحرف شده، و به احتمال زیاد فردی در داخل کابین خلبان که در مورد سیستم های پیشرفته هواپیما آگاهی داشته، مسیر پرواز را عوض کرده است.

مقامات آمریکایی که نامشان برده نشده به نیویورک تایمز گفته اند این امر نظریه وقوع جرم را تقویت می کند و ممکن است تحقیقات بیشتری راجع به خلبان و کمک خلبان انجام گیرد.

آنچه که جست و جو را پیچیده تر کرده این است که دستگاه گیرنده (ترانسپوندر) و دیگر ادوات ارتباطی هواپیما از کار افتاده یا خاموش بوده است.

نخست وزیر مالزی گفته است درست پیش از آن که هواپیما به طرف غرب به حرکت درآید و از مسیر اصلی پرواز خارج شود، آخرین بخش از سیستم های ارتباطی آن قطع شده است.

جستجو برای هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی که هشتم مارس (هفدهم اسفند) ناپدید شد، اکنون گستره ای آنچنان وسیع را دربرگرفته که آمریکا رزمناو یو اس اس کید را که به مأموریت جستجوی جت گمشده فرستاده بود، فراخوانده و می گوید منطقی تر آن است که برای این کار از هواپیماهای گشتی دوربرد استفاده شود.
XS
SM
MD
LG