لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۶

چین از شنیدن صدای «دینگ» طی تجسس هواپیما خبر داد


کشتی تجسسی چینی در حال جست و جوی هواپیمای گم شده، ۵ آوریل ۲۰۱۴
کشتی تجسسی چینی در حال جست و جوی هواپیمای گم شده، ۵ آوریل ۲۰۱۴
خبرگزاری رسمی چین می گوید امکان دارد پس از یک ماه جست و جوی بی حاصل محل هواپیمای گم شده خطوط هوایی مالزی، موفقیتی در این زمینه به دست آمده باشد.

بر اساس این گزارش یک کشتی تجسسی چینی در فاصله یک هزار و ۶۰۰ کیلومتری شمال غربی بندر پرت در استرالیا می گوید چندین بار صدای دینگ دینگ مانندی شنیده که می تواند به جعبه سیاه هواپیمای گم شده تعلق داشته باشد.

خبرگزاری شین هوا می گوید کشتی تجسسی چینی در آب های جنوبی اقیانوس هند علامت های تپشی با فرکانس ۳۷/۵ کیلوهرتز ضبط کرده است.

گزارشگر تلویزیون مرکزی چین در گزارشی زنده از روی عرشه این کشتی گفته است این دینگ ها که یک ثانیه باهم فاصله دارند روزهای جمعه و شنبه از بلندگوهای زیرآبی کارگذاری شده در کشتی شنیده شده است.

به گفته سازمان تحقیق و تجسس دریایی چین هنوز هیچ دلیلی برای اثبات این که علامت ها از جعبه سیاه می آیند وجود ندارد.

هیچ یک از مقام های چینی واسترالیایی و مالزیایی این گزارش را فورا تایید نکردند. اما کارشناسان هوانوردی در آمریکا و نقاط دیگر می گویند می شود تصور کرد که چنین علامت هایی از هواپیما که گمان می رود به اعماق دریا رفته و هر ۲۳۹ سرنشین آن مرده باشند، صادر شده باشد.

هواپیماها و قایق های تجسسی در منطقه وسیعی در جنوب اقیانوس هند در ساحل غربی استرالیا که به نظر می رسد هواپیما در آنجا سقوط کرده باشد، به جست و جوی نقطه به نقطه مشغولند.

جست و جوی علامت های جعبه سیاه بوئینگ ۷۷۷ در هفته گذشته شدت یافت. زیرا پس از یک ماه احتمال این که باتری های جعبه سیاه هردم از کار بیفتد زیاد است.

روز جمعه یک کشتی نظامی استرالیایی و یک کشتی بریتانیایی مجهز به فن آوری حس گر زیردریایی نیز به گروه تجسس علامت های جعبه سیاه پیوست.

در هفته گذشته پیش بینی های مقام های استرالیایی و مالزیایی بیشتر بدبینانه بود. به نظر آنان در حالی که هیچ قطعه ای از هواپیمای گم شده به دست نیامده، احتمال دارد که راز این ماجرا هرگز گشوده نشود.

نخست وزیر استرالیا عملیات تجسسی این هواپیما را پیچیده ترین عملیات از این دست در تاریخ نامیده است.

این هواپیما در نخستین ساعت های روز ۸ مارس ۲۰۱۴ در اولین مراحل پرواز از فرودگاه کوالالومپور به مقصد پکن ناپدید شد.
XS
SM
MD
LG