لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

به رغم اقتصاد خوب، زاد و ولد در آمریکا به پائین‌ترین حد در ۳۰ سال گذشته رسید


بخش نوزدان در یکی از بیمارستان های ایالت نیویورک، فوریه ۲۰۱۷
بخش نوزدان در یکی از بیمارستان های ایالت نیویورک، فوریه ۲۰۱۷

میزان زاد و ولد در بین دختران نوجوان و زنان در سنین ۲۰ و – با کمال تعجب – سنین ۳۰، در سال گذشته میلادی پائین بود، که بنابه گزارش دولت آمریکا، منجر به کمترین تعداد نوزاد در ۳۰ سال گذشته شده است.

کارشناسان معتقدند که عوامل متعددی باعث این نزول شده است، از جمله تغییر نگرش به مادر شدن و همینطور تغییرات مهاجرتی.

یک بررسی و سرشماری از گواهی های تولد ثبت شده در آمریکا نشان می دهد که سال گذشته ۳ میلیون و ۸۵۳ هزار نوزاد متولد شده است. این پائین ترین آمار از سال ۱۹۸۷ به بعد است.

زاد و ولد در سال ۲۰۱۴ نیز کاهش داشت، ولی در سال ۲۰۱۷ حتی به پائین ترین میزان خود رسید و از سال قبل از آن (۲۰۱۶)، حدود ۹۲ هزار تولد کم تر بود.

این مایه تعجب است، چون اغلب تعداد زاد و ولد با اقتصاد یک کشور به موازات حرکت می کند ولی سال گذشته اقتصاد رشد کرده و تعداد افراد بیکار کم شده بود.

چه عاملی باعث این افت بوده است؟

پژوهش ها نشان می دهد که یکی از این عوامل، تغییر نگرش نسل هزاره، که در بهترین سن باردار شدن هستند، به مادرشدن است. بیشتر آنها ممکن است باردار شدن را به تعویق انداخته اند یا فرزندان کمتری می خواهند.

یکی از عوامل دیگر، تغییر جمعیت مهاجران در آمریکا است که مسئول تولد تقریبا یک چهارم از نوزدان در کشور هستند. در حال حاضر آسیایی ها درصد بیشتری از مهاجران آمریکا را تشکیل می دهند و این گروه در مقایسه با گروه های دیگر مهاجران، صاحب فرزند کم تری می شوند.

همینطور، استفاده از راه های پیشگیری از حاملگی مثل «آی یو دی» و قرص ضد بارداری افزایش یافته است.

یافته های دیگر

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا همینطور کشف کرده است که:

-درصد زایمان در بین زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله که اصولاً در سنین مناسب بارداری هستند به پائین ترین حد خود، یعنی حدود ۶۰ در هزار نفر، رسیده است.

-زنان در سنین ۴۰ تنها گروهی بودند که درصد زایمان در سال ۲۰۱۷ در بین آنها در بالاترین حد خود بود، یعنی ۲ درصد افزایش.

-این درصد از سال‌های ۱۹۸۰ به بعد رو به افزایش بوده است.

-درصد سزارین در بین زنان حامله کمی بالا رفته است. مطالعات نشان می دهد سزارین در بین مادران مسن تر، که برای اولین بار بچه دار می شوند، رایج تر است.

-میزان تولد نوزدان زیر وزن در سه سال ممتد افزایش یافته که شاید دلیل آن سن بالاتر مادران باشد.

-میزان زاد و ولد در بین دختران نوجوان از سالهای ۱۹۹۰ به بعد نزول کرده است. در سال ۲۰۱۷ حتی در مقایسه با سال پیشتر، ۷ درصد افت داشت.

-درصد زایمان در زنان در سنین ۲۰ همینطور ۴ درصد کاهش یافته است.

-و با کمال تعجب، زایمان در بین زنان در سنین ۳۰ نیز در سال گذشته کاهش داشت. در بین زنان ۳۰ تا ۳۴ حدود ۲ درصد و در بین زنان ۳۵ تا ۳۹ حدود ۱ درصد.

-زاد و ولد اصولا در سنین ۳۰ در بالاترین حد خود است، ولی آمار سال گذشته کارشناسان را متعجب کرد. البته میزان افت در مقایسه با گروه های سنی دیگر خیلی ناچیز بود.

نسل جدید نمی تواند جایگزین نسل پیشین شود

آمریکا زمانی در بین معدود کشورهای توسعه یافته بود که درصد باروری آن هر نسل را با فرزندان آنها جایگزین می کرد.

این میزان در حال حاضر پائین تر از معیارهای استاندارد است، ولی هنوز بیشتر از کشورهایی مثل اسپانیا، یونان، ژاپن، و ایتالیا است؛ هرچند این شکاف به مرور دارد بسته می شود.

یک دهه پیش تعداد فرزند در بین زنان آمریکایی ۲.۱ بود. سال گذشته این میزان ۱.۸ فرزند برای هر یک زن بود که به پائین ترین حد خود از سال ۱۹۷۸ به بعد رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG