لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

تلاش میانجی‌گران در دوحه برای آتش‌بس در غزه ادامه دارد


ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - آرشیو
ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - آرشیو

مذاکرات با میانجی‌‌گران قطری، مصری و آمریکایی با هدف دستیابی به آتش‌بس بین اسرائیل و حماس در جنگ غزه در روز پنجشنبه ۱۷ خرداد، ادامه یافت.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دو منبع امنیتی مصر گفتند که این گفتگوها نشانه‌ای از پیشرفت نداشته است.

مذاکرات اخیر روز چهارشنبه ۱۶ خرداد، و با دیدار و گفتگوی ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) با مقامات ارشد قطر و مصر در شهر دوحه آغاز شد.

آنها در مورد پیشنهاد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای برقراری آتش‌بس در غزه گفتگو کردند.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز ۱۱ خرداد ضمن اعلام پیشنهاد سه مرحله‌ای خود برای برقراری آتش‌بس در جنگ غزه گفت: «زمان پایان دادن به این جنگ فرا رسیده است.»

مرحله اول این پیشنهاد شامل یک آتش‌بس شش هفته‌ای است که در آن نیروهای اسرائیلی از «تمام مناطق پرجمعیت» غزه عقب‌نشینی می‌کنند، برخی از گروگان‌ها از جمله افراد مسن و زنان در ازای آزادی صدها زندانی فلسطینی در اسرائیل آزاد می‌شوند، غیرنظامیان فلسطینی می‌توانند به خانه‌های خود بازگردند و روزانه ۶۰۰ کامیون کمک‌های بشردوستانه به غزه منتقل می‌شود.

در این مرحله، حماس و اسرائیل درباره آتش‌بسی دائمی مذاکره خواهند کرد که بایدن گفت «تا زمانی که حماس به تعهدات خود عمل کند ادامه خواهد داشت.» اگر مذاکرات بیش از شش هفته طول بکشد، آتش‌بس موقت تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد تمدید خواهد شد.

در مرحله دوم، مبادله برای همه گروگان‌های زنده باقیمانده از جمله سربازان مرد صورت خواهد گرفت، نیروهای اسرائیلی از غزه خارج خواهند شد و آتش‌بس دائمی آغاز خواهد شد.

مرحله سوم شامل یک طرح گسترده برای بازسازی غزه و بازگرداندن «گروگان‌های باقیمانده» به خانواده‌هایشان است.

به نوشته رویترز به نقل از منابع مصری، مذاکرات در قطر با هدف یافتن فرمولی است که بتواند به حماس در مورد توقف کامل خصومت‌ها در نوار غزه و عقب نشینی کامل اسرائیل از این منطقه اطمینان دهد.

این منابع افزودند که حماس نسبت به برخی از مفاد این پیشنهاد به ویژه مرحله دوم آن ابراز نگرانی کرده است.

آنها گفتند که میانجی‌گران قطری و مصری به طور جداگانه با مقامات حماس و آمریکا در دوحه دیدار کرده‌اند و اضافه کردند: نشانه‌ای از دست‌یابی به توافق وجود ندارد.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس، روز چهارشنبه گفت که این گروه «با هر توافق که بر اساس پایان دادن به تجاوزات و عقب نشینی کامل و مبادله زندانیان باشد، به طور جدی و مثبت برخورد خواهد کرد.»

اسرائیل اعلام کرده است که در جریان مذاکرات آتش‌بس، درگیری‌ها متوقف نخواهد شد.

مقاات اسرائيل می‌گویند خواستار نابودی کامل توانایی حماس در غزه هستند چرا که این گروه نشان داده است تهدیدی علیه مردم و کشور اسرائيل است

حماس که تحت حمایت جمهوری اسلامی است، از سوی اسرائیل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، ژاپن، کانادا و شمار دیگری از کشورهای جهان در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG