لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

وزیر خارجه آمریکا برای پیگیری طرح آتش‌بس بایدن و متقاعد کردن حماس و اسرائیل، راهی خاورمیانه می‌شود 


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۲۰ خرداد به خاورمیانه سفر می‌کند تا اسرائیل و حماس را برای پذیرش توافق آتش‌بس که با هدف توقف درگیری‌ها، آزادی گروگان‌ها و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه طراحی شده است، قانع کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که بلینکن در این سفر بر اهمیت پذیرش آتش‌بس از سوی حماس تأکید خواهد کرد. سفر سه روزه او شامل توقف‌هایی در مصر، اسرائیل، اردن و قطر خواهد بود.

این هشتمین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه از زمان حمله پانزدهم مهر حماس به اسرائیل است و پس از ارائه طرح آتش‌بس جدید توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای پایان دادن به جنگ هشت ماهه صورت می‌گیرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که بلینکن قرار است درباره مزایای پیشنهاد آتش‌بس برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها گفتگو کند و تأکید کند که این طرح به افزایش کمک‌های بشردوستانه و بازگشت فلسطینی‌ها به محل زندگی خود کمک می‌کند.

مذاکراتی که با میانجیگری مصر، قطر و دیگر کشورها برای آتش‌بس میان اسرائیل و حماس انجام شده بارها متوقف شده است و هر یک از طرفین، دیگری را مقصر عدم پیشرفت می‌داند.

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید آتش‌بس همچنین آرامش را به مرز شمالی اسرائیل با لبنان بازمی‌گرداند و شرایط را برای ادغام بیشتر اسرائیل و همسایگان عربش مهیا می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ خرداد گفت که ایالات متحده هنوز در مورد پیشنهاد آتش‌بس و آزادی گروگانها پاسخی رسمی از حماس دریافت نکرده و «این پیشنهاد همچنان روی میز است.»

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته پیشنهادی سه مرحله‌ای ارائه کرد که آزادی گروگانها را با «آتش‌بس کامل» همراه می‌کرد، طرحی که به گفته او بهترین امید برای برقراری صلح در غزه است.

در همین رابطه ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا روز چهارشنبه ۱۶ خرداد در دوحه با مقامات ارشد قطر و مصر دیدار کرد تا درباره این پیشنهاد بحث کند و فرمولی برای پایان کامل خصومت‌ها در نوار غزه بیابد.

گفته می‌شود مقامات گروه حماس بار دیگر تاکید کرده‌اند که هر توافقی باید پایان جنگ را تضمین کند.

مقامات اسرائیل بارها در مذاکرات پیشین با این درخواست مخالفت و اعلام کرده‌اند که از پذیرش چنین تضمین‌هایی خودداری خواهند کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG