لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

ایالات متحده: فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها ابعاد منفی گسترده‌ای برای اسرائیل دارد


متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

ایالات متحده به اسرائیل هشدار داده است که در صورت فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها، با ابعاد منفی «گسترده‌ای» مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت جو بایدن از اسرائیل خواسته است اجازه پرداخت درآمدهای تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها را صادر کند زیرا در غیر این صورت به فروپاشی آن منجر خواهد شد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۱۷ خرداد، به خبرنگاران گفت: «ما در برخی گفتگوهای مستقیم خود با دولت اسرائیل تاکید کرده‌ایم که هیچ چیز بیشتر از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها نمی‌تواند با منافع استراتژیک اسرائیل در تضاد باشد».

او ضمن اذعان به وجود کاستی‌ها در این تشکیلات افزود که این نهاد مستقر در رام‌الله حتی با وجود جنگ در غزه پس از سال‌ها تنش‌آفرینی از سوی رقبیش حماس، به حفظ ثبات در کرانه باختری کمک کرده است.

آقای میلر اضافه کرد: «اگر شاهد فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها و گسترش بی‌ثباتی در سراسر کرانه باختری باشیم، این فقط یک مشکل برای فلسطینی‌ها نخواهد بود، بلکه یک تهدید امنیتی بزرگ برای دولت اسرائیل است.»

بر اساس توافقنامه‌های صلح موقت در سال۱۳۷۳ خورشیدی، وزارت دارایی اسرائیل مالیات بر واردات کالا به مناطق فلسطینی‌ را از طرف فلسطینی‌ها جمع‌آوری می‌کند و ماهانه به تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها انتقال می‌دهد. اما پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس که به کشته‌ شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر منجر شد، اسرائیل پرداخت به این تشکیلات را متوقف کرد. اسرائیل استدلال کرد که این وجوه می‌تواند به «گروه تروریستی حماس تحت حمایت حکومت ایران» منتقل شود.

با این حال، اسرائیل در اسفند سال گذشته در پی توافق حاصل شده برای آزادسازی وجوه مالیاتی مسدود شده تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها، ۱۱۴ میلیون دلار به این نهاد مورد حمایت غرب از طریق نروژ پرداخت کرد.

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل، از آن زمان هشدار داده است که اگر تشکیلات خودگردان به تلاش‌های خود برای به‌رسمیت شناختن بین‌المللی به عنوان «یک کشور» ادامه دهد، انتقال وجوه را قطع خواهد کرد.

بانک جهانی اخیرا هشدار داده است که وضعیت مالی تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها با خطر سقوط کامل مواجه خواهد شد.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز روز سوم خرداد تهدید اسرائیل در مورد قطع ارتباط بانک‌های فلسطینی با بانک‌های اسرائیلی‌ را نگران کننده خواند و تأکید کرد که چنین اقدامی یک مسیر حیاتی را به روی اقتصاد فلسطینی‌ها می‌بندد.

او در کنفرانس خبری پیش از برگزاری نشست وزیران گروه دارایی «گروه ۷» گفت آمریکا و شرکایش «باید هر کاری را که ممکن است» برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌ها در غزه و کاهش خشونت‌ها و ایجاد ثبات اقتصادی در کرانه باختری انجام دهند.

وزیر دارایی اسرائیل گفته بود که نمی‌تواند معافیتی را که در یازدهم تیرماه منقضی می‌شود، تمدید کند. این معافیت به بانک‌های اسرائیلی اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های خدمات و حقوق مرتبط با تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها را انجام دهند.

بزالل اسموتریچ در شبکه اجتماعی «ایکس» به سخنان وزیر خزانه‌داری آمریکا واکنش نشان داد و نوشت: نمی‌تواند معافیت را تمدید کند، چرا که فلسطینی‌ها هنوز از «تروریسم» حمایت مالی می‌کنند و بانک‌های اسرائیلی می‌توانند به دلیل نقض قوانین مالی ضد تروریسم با شکایت حقوقی روبرو شوند.

XS
SM
MD
LG