لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۸

تداوم تقابل ارتش آمریکا با «رفتار بدخواهانه» حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی


ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد نیروهایش در شبانه‌روز چهارشنبه ۲۳ خرداد نیز به اقدامات مخرب حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی پاسخ داده و عملیات آنها بر ضد حمل‌و‌نقل دریایی را خنثی کرده‌اند.

به گزارش سنتکام، نیروهای ارتش آمریکا در روز چهارشنبه سه پرتاب‌کننده موشک کروز ضد کشتی را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن نابود و یک پهپاد پرتاب شده این گروه را بر فراز دریای سرخ منهدم کردند.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده همچنین افزود حوثی‌ها به طور جداگانه، دو موشک بالستیک ضد کشتی را هم به سمت دریای سرخ پرتاب کردند که این موشکها بدون هیچ تلفات یا خسارتی نابود شدند.

براساس این گزارش، حوثی‌ها با یک شناور سطحی بدون سرنشین به یک کشتی یونانی در دریای سرخ حمله کردند که برخورد این شهپاد با کشتی «ام وی تیوتور» باعث آسیب‌دیدگی موتور و ورود آب به این شناور یونانی شد. به گفته سنتکام این کشتی یونانی در مسیر بازگشت از روسیه بوده است.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده که وظیفه برخورد با عملیات خرابکارانه حوثی‌ها را برعهده دارد روز چهارشنبه تاکید کرد که «این رفتار بدخواهانه و بی‌ملاحظه» حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، ثبات منطقه را تهدید می‌کند و جان دریانوردان در سراسر دریای سرخ و خلیج عدن را به خطر می‌اندازد.

روزنامه تلگراف چاپ بریتانیا روز چهارشنبه ۲۰ دی‌ماه ۱۴۰۲ در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی خود در داخل ایران اعلام کرد که گروه حوثی‌های یمن، در «دانشگاه علوم و فنون دریایی خامنه‌ای» در زیباکنار رشت آموزش دیده‌اند و شخص علی خامنه‌ای بر فعالیتهای آنها نظارت دارد.

دولت کنونی آمریکا که در ابتدای حضور جو بایدن در کاخ سفید، حوثی‌ها را از فهرست سازمانهای تروریستی ایالات متحده خارج کرده بود از ۲۷ بهمن دوباره این گروه شورشی را در فهرست «تروریست‌های جهانی به طور ویژه تعیین شده» قرار داد.

XS
SM
MD
LG