لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

حوثی‌ها از موشک مشابه «موشک مافوق صوت» حکومت ایران رونمایی کردند


تصویر منتشر شده توسط حوثی‌ها از پرتاب موشک هایپرسونیک.
تصویر منتشر شده توسط حوثی‌ها از پرتاب موشک هایپرسونیک.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۱۷ خرداد اعلام کرد شورشیان حوثی یمن که تحت حمایت حکومت ایران هستند، از موشکی جدید با سوخت جامد در زرادخانه تسلیحاتی خود رونمایی کردند که از جنبه‌هایی شبیه موشکی است که قبلاً جمهوری اسلامی ایران نمایش داده و «مافوق صوت» توصیف کرده است.

حوثی‌ها این موشک جدید که آن را «فلسطین» نام‌گذاری کرده‌اند روز دوشنبه به سمت بندر ایلات در اسرائیل شلیک کردند، و پس از آن آژیرهای حمله هوایی به صدا درآمد اما گزارشی از خسارات یا تلفات منتشر نشده است.

تصاویر منتشر شده توسط حوثی‌ها در اواخر روز چهارشنبه نشان می‌دهد که این موشک بر روی یک پرتابگر متحرک بالا می‌رود و با دود سفیدی که از موتور آن بیرون می‌آید، به سرعت پرتاب می‌شود. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دود سفید در موشک‌های سوخت جامد رایج است.

موشک‌های سوخت جامد که سریع‌تر از موشک‌های حاوی سوخت مایع است، برای حملات موشکی حوثی‌ها کارآرایی بیشتر دارد زیرا سایت‌های پرتاب موشک آنها در ماه‌های اخیر به‌دلیل حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ بارها توسط ایالات متحده و متحدانش هدف قرار گرفته است.

حوثی‌ها ادعا می‌کنند که موشک «فلسطین» ساخت آنها است. اما این گروه شبه‌نظامی که کنترل بخش‌هایی از یمن، فقیرترین کشور جهان عرب، را در دست دارد از توانایی ساخت سامانه‌های پیچیده موشکی هدایت‌شونده برخوردار نیست.

حکومت ایران حوثی‌ها را به‌رغم تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در طول جنگ غزه مسلح کرده است. در حالی که ایران مدعی است به حوثی‌ها سلاح نمی‌دهد، در کشتی‌هایی که توسط ایالات متحده و متحدانش توقیف شده‌اند، تسلیحات، سوخت موشکی و قطعات ساخته شده حکومت ایران پیدا شده است.

اگرچه رسانه‌های داخل ایران موشک «فلسطین» را ساخت حوثی‌ها توصیف کردند، اما عناصر طراحی شده روی موشک شبیه موشک‌های دیگری است که توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ساخته شده است، از جمله موشک «فتاح».

نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل بلافاصله به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهارنظر درباره شباهت موشک «فلسطین» با موشک «فتاح» پاسخ نداد.

XS
SM
MD
LG