لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

بازتاب ثبت‌نام احمدی‌نژاد در خبرگزاری‌ها؛ منکر هولوکاست در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد


خبرگزاری‌های بین‌المللی از جمله رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی نوشتند که روز یکشنبه، سیزدهم خرداد، محمود احمدی‌نژاد برای «انتخابات» ریاست جمهوری اسلامی ایران ثبت نام کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت بازگشت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور «تندرو سابق» [جمهوری اسلامی] ایران، که در زمان ریاست جمهوری‌اش هولوکاست را زیر سئوال برد در زمان تشدید تنش‌ها بین ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای به سرعت در حال پیشرفت تهران، تسلیح روسیه در جنگ با اوکراین و سرکوب گسترده مخالفان صورت می‌گیرد. ضمن آن که حکومت ایران با حمایت از حملات شورشیان حوثی یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ به بهانه جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه و حمایت از شبه‌نظامیان نیابتی در سراسر خاورمیانه در پی گسترش تنش در منطقه بوده است.

این خبرگزاری ثبت نام احمدی‌نژاد را بازگشت یک «سیاستمدار عوامگرا» به صحنه توصیف کرده است که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار خواهد داد.

در بخشی از این گزارش نوشته شده که او در دوران ریاست جمهوری خود آشکارا خامنه‌ای ۸۵ ساله را به چالش کشید.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت احمدی‌نژاد که صلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری قبلاً تایید نشده بود ممکن است این بار نیز صلاحیتش توسط شورای نگهبان رد شود.

احمدی‌نژاد یک سال پس از اینکه علی خامنه‌ای، به او هشدار داد حضور او در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم «به نفع او و کشور نیست»، صلاحییتش از سوی شورای نگهبان رد شد.

خبرگزاری رویترز به انتخاب مجدد احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۸ اشاره می‌کند و می‌گوید انتخاب مجدد او اعتراض‌هایی را به راه انداخت که حکومت دین‌سالاری حاکم را به لرزه درآورد اما نیروهای امنیتی به رهبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با کشتار و بازداشت صدها نفر اعتراض‌ها را سرکوب کردند.

رسانه‌ها در ایران از آغاز ثبت‌‌ نام نامزدهای چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری از صبح روز پنجشنبه ۱۰ خرداد، خبر دادند. قرار است ثبت نام نامزدهای این انتخابات ۵ روز ادامه یابد.

انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی برگزار می‌شود که دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی با تحریم گسترده مردم و پایین‌ترین نرخ مشارکت در تاریخ جمهوری اسلامی روبرو بود.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران روز هشتم تیر سال جاری برگزار شود.

این انتخابات زودتر از زمان مقرر، یعنی سال ۱۴۰۴، برگزار می‌شود و دلیل آن، مرگ ابراهیم رئیسی در پی سانحه سقوط بالگرد حامل او و همراهانش در استان آذربایجان شرقی در روز ۳۰ اردیبهشت است.

XS
SM
MD
LG