لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام، با ناوشکن «توماس هادنر» از تنگه هرمز عبور کرد


ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام
ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، اعلام کرد، ژنرال مایکل اریک کوریلا روز سه‌شنبه در جریان بازدید از خلیج فارس، با ناوشکن «توماس هادنر»، از تنگه هرمز در خلیج فارس عبور کرد و در پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین مستقر شد.

به گزارش نشنال‌نیوز، این بازدید به دنبال ورود ۳۰۰۰ ملوان و تفنگدار آمریکایی به عنوان بخشی از ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا همزمان با تشدید تنش‌ها با جمهوری اسلامی صورت می‌پذیرد.

هدف از سفر فرمانده سنتکام، ارزیابی آمادگی نیروهای ایالات متحده و ائتلاف منطقه خلیج فارس اعلام شده است.

پنتاگون بر اختلال در تجارت جهانی توسط جمهوری اسلامی در آبراه‌های بین‌المللی منطقه تاکید دارد و افزایش استقرار نیروهای نظامی برای خنثی‌سازی چنین فعالیت‌هایی است.

بازدید ژنرال مایکل کوریلا با استقرار پرسنل مسلح در کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز همزمان شد.

تلاش‌های ایالات متحده برای تقویت وضعیت دفاعی در خلیج فارس، شامل «بهبود هماهنگی بین نیرو‌ها» و با هدف «گسترش امنیت دریایی» پیگیری می‌شود.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا «سنتکام» روز دوشنبه ۱۶ مرداد از ورود بیش از ۳ هزار ملوان و تفنگدار دریایی به خاورمیانه خبر داد.

حساب توییتری سنتکام اعلام کرد این تعداد از تفنگداران دریایی آمریکا همراه با ناوهای جنگی «یواس‌اس باتان» و «یواس‌اس کارتر هال» به عنوان بخشی از استقرار از پیش اعلام شده وزارت دفاع آمریکا، وارد منطقه تحت پوشش سنتکام در خاورمیانه شده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری خود، در پاسخ به «دلیل افزایش حضور نیرو‌های آمریکا» در تنگه هرمز، عزم و تعهد تزلزل‌ناپذیر آمریکا در کنار متحدانش بر «حفاظت از کشتیرانی تجاری» و «جریان آزاد تجارت جهانی» را خاطر‌نشان ساخت.

متیو میلر ضمن تشریح اهمیت تنگه هرمز ـ که آبراهی برای تسهیل تجارت دریایی یک چهارم نفت خام جهان با ارزش بیش از یک تریلیون دلار در سال است ـ بر «نقش حیاتی» این تنگه در اقتصاد بین‌المللی تاکید کرد.

به دنبال حرکات ایذایی و توقیف کشتی‌های تجاری از سوی جمهوری اسلامی در آب‌های منطقه خاورمیانه طی ماه‌های اخیر، ایالات متحده در صدد برآمده تا حضور نظامی خود در منطقه را تقویت کند.

XS
SM
MD
LG