لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

حضور ابراهیم رئیسی در عشق آباد؛ پوتین خواستار تقویت روابط کشورهای حاشیه دریای خزر شد


رهبران و روسای جمهوری پنج کشور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ایران، قزاقستان و ترکمنستان در نشست عشق آباد
رهبران و روسای جمهوری پنج کشور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ایران، قزاقستان و ترکمنستان در نشست عشق آباد

ششمین نشست سران کشورهای حاشیه دریای خزر به میزبانی ترکمنستان در شهر تاریخی «عشق آباد» برگزار شد.

روسای جمهوری و رهبران روسیه، ایران، ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان در این اجلاس، طیف وسیعی از موضوعات از تضمین صلح و ثبات و ایمنی در حوزه خزر گرفته تا همکاری های اقتصادی، تجاری، ترابری، زیست محیطی و بشردوستانه را به گفتگو و بررسی می‌گذارند.

در فیلم‌های کوتاه منتشر شده از این نشست، ابراهیم رئیسی پیش از جلسه، گفت‌وگوی کوتاهی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه داشت.

رئیس جمهوری روسیه در این نشست خواستار تقویت همکاری بین پنج کشور دریای خزر شده‌است. پوتین گفت که «روسیه همواره خواستار تقویت روابط مشارکتی بین پنج کشور حاشیه خزر در زمینه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و حفاظت از محیط زیست و همچنین در بسیاری از جنبه‌های بشردوستانه بوده است.»

خبرگزاری دولتی ایرنا، دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان را از برنامه‌های سفر رئیسی به عشق آباد عنوان کرده است.

این ششمین سفر خارجی رئیسی در طول ۱۰ ماه فعالیت دولت سیزدهم به شمار می‌رود.

پنج کشور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ایران، قزاقستان و ترکمنستان در حاشیه دریای خزر قرار گرفته‌اند.

(به‌روزرسانی‌شده) در بیانیه پایانی این نشست که چهارشنبه شب منتشر شد، بر جلوگیری از حضور هر نیروی خارجی در این منطقه تاکید شد. همچنین پنج کشور متعهد شدند که قلمرو خود را برای حمله به یکی از کشورهای حاشیه دریای خزر در اختیار نیروهای خارجی قرار نخواهند داد.

XS
SM
MD
LG