لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

نشست سران روسیه، ایران و آذربایجان در باکو برگزار شد


نشست سه جانبه سران کشورهای ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان دوشنبه ۱۸ مرداد ماه در باکو برگزار شد.

در این نشست که با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان برگزار شد، آقای روحانی منابع طبیعی انرژی و موقعیت جغرافیایی را از زمینه‌های توسعه روابط و همکاری‌ها بین سه کشور عنوان کرد.

حسن روحانی همکاری‌های بین ایران و روسیه در حوزه‌‌های سیاست خارجی نظیر مذاکرات ۱+۵ و بحران سوریه را ستود.

به گفته او ظرفیت‌های همکاری سه کشور در برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین سه کشور در حوزه‌هایی نظیر انرژی، امور بانکی و سرمایه گذاری، توریسم، ترانزیت کالا، گمرکات، راه آهن، بنادر و کشتیرانی وجود دارد که برای اجرایی کردن آن به تنظیم و امضای تفاهمنامه نیاز است.

صدور بیانیه مشترک سه کشور

سران ایران، آذربایجان و روسیه در پایان نشست مشترک خود بیانیه ای را در ارتباط با همکاری های سه جانبه خود به امضا رساندند.

در بخشی از این بیانیه آمده است که سه کشور همکاری های خود را در زمینه انرژی، حمل و نقل و جذب فناوری های جدید توسعه می دهند. طرف ها همچنین بر همکاری در زمینه استخراج و توسعه میادین گاز تاکید کردند. در این بیانیه بر نامشروع بودن تحریم‌های بین المللی در روابط اقتصادی سه کشور تاکید شده است.

در این بیانیه سه کشور همچنین متعهد شدند که برای ایجاد کریدور حمل و نقل شمال جنوب و اتصال و اجرای پروژه های ریلی آن بیشتر تلاش کنند.

پیش از نشست سه جانبه سران سه کشور، ولادیمیر پوتین به طور جداگانه با حسن روحانی دیدار کرد. در این دیدار آقای پوتین گفت که همکاری‌های روسیه و ایران به مشارکت‌های راهبردی تبدیل شده است که در حوزه روابط اقتصادی و سیاسی قرار دارد.

رئیس جمهوری روسیه پیش از دیدار با آقای روحانی گفته بود که ایران، آذربایجان و روسیه زمینه اجرای همکاری‌های اقتصادی در حوزه انرژی، حمل و نقل و همچنین دریای خزر را دارند.

حسن روحانی پیش از نشست سه جانبه سران سه کشور در باکو، روز یکشنبه در نخستین روز سفر به آذربایجان با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده بود. در پی این دیدار، چند تفاهمنامه و سند همکاری میان مقامات دو کشور امضا شد که تفاهمنامه برای ایجاد کریدور جنوب به شمال برای اتصال ریلی آذربایجان به خلیج فارس، یکی از آنها بود.

XS
SM
MD
LG