لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۱

رؤسای جمهوری ایران، آذربایجان و روسیه در باکو ملاقات می کنند


الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز هشتم اوت (۱۸ مرداد ماه) برای شرکت در اولین نشست سه جانبه با روسای جمهوری آذربایجان و ایران، به باکو سفر می کند.

انتظار می رود ولادیمیر پوتین، الهام علی اف و حسن روحانی در این شست درباره مناسبات مشترک در سیاست های منطقه ای و بین المللی و همچنین همکاری های عملی بویژه در زمینه انرژی و حمل و نقل مذاکره کنند.

کارشناسان می گویند روسای جمهوری ایران و روسیه برای گفت و گو با همتای آذربایجانی خود درباره پروژه های گاز، کریدور شمال جنوب، قره باغ و مسائل منطقه ای ملاقات می کنند.

خبرگزاری "ترِند" آذربایجان می گوید انتظار می رود رئیس جمهوری روسیه با همتایان آذربایجانی و ایرانی خود، نشست های دوجانبه نیز داشته باشد.

رسانه ها پیشتر گفته بودند که آقای پوتین برای امضای توافقنامه های تسلیحاتی به باکو می رود. ولادیمیر دوروخین سفیر روسیه در باکو نیز تلویحا این را تایید کرده و در مصاحبه با تلویزیون آذربایجانی آنس تی وی گفته است که فروش تسلیحات روسی به آذربایجان ادامه خواهد یافت.

او درباره مسئله قره باغ و همچنین کریدور حمل و نقل برای صادرات گاز طبیعی روسیه و کشورهای حوزه دریای خزر صحبت خواهند کرد.

کریدور شمال جنوب، یک پروژه عظیم حمل و نقل است که از سوی تهران، باکو و مسکو حمایت می شود. این کریدور، سنت پترزبورگ در روسیه و مومبای (بمبئی) در هند را در مسیری ۷ هزار کیلومتری به هم متصل می کند. اجرای کامل این پروژه با لغو تحریم های ایران میسر شد.

از سوی دیگر امروز چهارشنبه، وزیر خارجه آمریکا میزبان همتایانش از کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، و ازبکستان در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن بود.

محور مذاکرات جان کری و پنج وزیر خارجه کشورهایی از آسیای میانه، امنیت منطقه ای، همکاری های اقتصادی، تغییرات آب و هوایی، و مسائل انساندوستانه گزارش شد.

این مقامات پیشتر در سال ۲۰۱۵ میلادی دیدار کرده و کارگروه هایی را برای انجام پروژه های همکاری تعریف کرده بودند.

XS
SM
MD
LG