لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

الهام علی‌اف در تهران؛ ایران و آذربایجان به دنبال گسترش روابط


روسای جمهوری ایران و آذربایجان امروز در تهران دیدار کردند.
روسای جمهوری ایران و آذربایجان امروز در تهران دیدار کردند.

رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید گفتگوهای سازنده‌ای با الهام‌علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان برای بهره‌برداری از منابع انرژی مشترک در دریای خزرو اتصال راه‌آهن دو شهر بندری دو کشور داشته است.

حسن روحانی روز سه شنبه و درجریان نشست خبری مشترک با آقای علی‌اف که به تهران سفر کرده است گفت شرایط پسا تحریم موجب شده همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف افزایش یابد ودر جریان سفر امروز شاهد امضای ۱۱ سند همکاری مشترک هستیم.

ایران و جمهوری آذبایجان در سالهای گذشته بویژه دوره ریاست جمهوری محمد احمدی‌نژاد روابط پر تنشی داشته‌اند.

جمهوری اذربایجان، ایران را به حمایت از اسلامگراهای تندرو در این کشور متهم کرده و ایران می‌گوید قراردادهای همکاری اقتصادی و نظامی جمهوری آذربایجان با اسراییل علیه ایران بوده است.

حسن روحانی در دیدار روز سه شنبه با علی‌اف، گفت روابط تهران – باکو راهبردی است.

وی همچنین درباره رژیم حقوقی دریای خزر که محل اختلاف بین کشورهای همسایه است ، گفت: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، خزر، دریای دوستی با همسایگان است و در این زمینه مذاکرات خوبی میان دو کشور برای توسعه همکاری های مشترک داشته ایم و می توانیم با ادامه رایزنی ها به توافقات خوبی که به نفع منافع مشترک دو کشور خواهد بود، دست یابیم.

الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان نیز در این نشست گفت: ایران و آذربایجان در سال های گذشته پیشرفت های قابل توجهی در توسعه مناسبات داشتند و مسوولان دو کشور پیوسته در حال جستجوی راههای تعمیق این روابط در تمامی حوزه ها و سطوح هستند.

XS
SM
MD
LG