لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

هشدار روسیه در مورد نپذیرفتن توافق صادرات غلات اوکراین 


صادرات غلات اوکراین و توافق چندجانبه برای تضمین صدور آن
صادرات غلات اوکراین و توافق چندجانبه برای تضمین صدور آن

دولت روسیه روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه اعلام کرد، اگر سازمان ملل متحد، مفاد تفاهم‌نامه صادرات محصولات کشاورزی روسیه را ظرف سه ماه اجرایی نکند، مسکو مذاکرات در مورد توافق تمدید صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: «سازمان ملل هنوز سه ماه فرصت دارد تا به نتایج مشخصی دست یابد. اگر نتایج ملموسی به دست آمد، به بحث در مورد این موضوع باز خواهیم گشت.»

مدت کوتاهی پس از انفجار در پل کریمه، مسکو از توافقنامه یک ساله غلات دریای سیاه که به اوکراین اجازه صادرات ایمن غلات را می‌داد، خارج شد. اقدامی که به گفته سازمان ملل «خطر ایجاد گرسنگی در سراسر جهان» را به همراه دارد.

روسیه و اوکراین عمده‌ترین تامین‌کنندگان گندم در جهان هستند و بنا به اعلام برنامه جهانی غذا، بحران غذایی جهانی ناشی از جنگ میان آنها ۴۷ میلیون نفر را به «گرسنگی حاد» سوق داده است.

پیش‌تر روسیه و اوکراین روز جمعه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ قراردادی را برای بازگشایی بنادر دریای سیاه اوکراین به منظور صادرات غلات امضاء کردند. این اقدام برای فروکش کردن بحران غذایی در جهان که با تهاجم روسیه به اوکراین شدت پیدا کرده بود، صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG