لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

نیروهای اوکراینی روستای «اوروژاین» را از روسیه پس گرفتند؛ ادامه حملات هوایی روسیه به اودسا


آزادسازی بخش‌هایی از مناطق اشغالی توسط نیروهای اوکراین
آزادسازی بخش‌هایی از مناطق اشغالی توسط نیروهای اوکراین

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد گفت که نیروهای اوکراینی موفق شدند روستای «اوروژاین» در منطقه دونتسک را از روسیه باز پس بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او در پیامی در صفحه تلگرامی خود نوشت: «اوروژاین آزاد شد. مدافعان ما در حومه آن مستقر شده‌اند.»

این روستا در منطقه دونتسک، بخشی از مجموعه‌ سکونتگاه‌های کوچک روستایی است که اوکراین از اوایل ماه ژوئن، زمانی که حمله‌ای را علیه نیروهای روسی آغاز کرد، آزاد کرده است.

بازپس‌گیری این روستا نشان می‌دهد که اوکراین در حمله تازه خود به سمت جنوب و به سوی دریای «آزوف» پیش می‌رود و هدفش تقسیم کردن نیروهای اشغالگر روسیه در منطقه است.

بازپس گیری اوروژاین، اوکراین را به روستای «استاروملینیوکا» در چند کیلومتری جنوب که به گفته تحلیلگران نظامی یکی از دژهای مستحکم روسیه در منطقه است، نزدیک می‌کند.

رویترز نوشت، روسیه نزدیک به یک پنجم اوکراین از جمله شبه جزیره کریمه، بیشتر منطقه لوهانسک و بخش‌های بزرگی از مناطق دونتسک، زاپوریژیا و خرسون را در کنترل خود دارد.

از سویی دیگر فرماندار منطقه اودسا در دریای سیاه، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد گفت: «حملات هوایی روسیه در جنوب اوکراین، به سیلوها و انبارهای غلات در یکی از بنادر رودخانه دانوب آسیب رسانده است.»

اوله کیپر فرماندار اودسا در پیام‌رسان تلگرام گفت: «نیروهای روسیه شب گذشته دو بار با پهپادهای تهاجمی به منطقه اودسا حمله کردند.»

او همچنین افزود: «هدف اصلی، زیرساخت‌های بندری و غلات در جنوب منطقه است.»

اودسا، بزرگ‌ترین بندر و پایگاه دریایی اوکراین، پس از خروج روسیه از توافق نامه‌ صادرات غلات از بنادر این کشور، بارها مورد حملات موشکی و پهپادی قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG