لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

زلنسکی و دبیر کل ناتو درباره اجرای دوباره «توافق صدور غلات» مذاکره می‌کنند


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در یک نشست خبری مشترک، اوکراین در ۲۰ آوریل ۲۰۲۳
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در یک نشست خبری مشترک، اوکراین در ۲۰ آوریل ۲۰۲۳

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، قرار است درباره راه‌های اجرای دوباره «توافق صدور غلات» از مسیر دریای سیاه، با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو مذاکره کند.

این خبر پس از آن منتشر شد که به گزارش صدای آمریکا، در جلسه روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد، روسیه با فشار چین، کشورهای در حال توسعه و کشورهای غربی برای جلوگیری از «بحران جهانی غذا» و راه اندازی مجدد صدور غلات اوکراین، در تنگنای بین‌المللی قرار گرفت و اعلام کرد که در صورت «تحقق شرایط خاص»، بار دیگر به این توافق می‌پیوندد.

آسوشیتدپرس نیز نوشت که سازمان ملل و اعضای شورای امنیت، روسیه را به دلیل برچیدن «توافق صدور غلات» دریای سیاه و «ممانعت از ارسال مواد غذایی» مقصر دانستند و از «حمله به بنادر اوکراین»، «نقض قوانین بین‌المللی» و «هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین» به شدت انتقاد کردند.

پیش‌تر روسیه و اوکراین روز جمعه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ قراردادی را برای بازگشایی بنادر دریای سیاه اوکراین به منظور صادرات غلات امضاء کرده بودند. این اقدام برای فروکش کردن بحران غذایی در جهان که با تهاجم روسیه به اوکراین شدت پیدا کرده بود، صورت گرفت.

از سویی دیگر، ایالات متحده بسته کمک‌های نظامی نوینی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار، برای پشتیبانی از اوکراین به تصویب رسانده، که این رقم بدون در نظر در نظر گرفتن ارزش جنگ افزار‌های خوشه‌ای است.

همچنین اوکراین از هدف قرار دادن یک انبار نفت و انبارهای ارتش روسیه در منطقه اشغالی کریمه در اوکتیابرسکی خبر داد که تلفات جانی نداشت ولی منجر به توقف موقت عبور و مرور جاده‌ای در پل کریمه شد.

آقای زلنسکی، پل کریمه را به عنوان یک «هدف مشروع» معرفی کرده و بر نقش آن در نظامی‌سازی شبه جزیره کریمه از سوی مسکو تاکید ورزیده است. این پل قبلا نیز هدف قرار گرفت تلفات و خسارات مالی به دنبال داشت.

در این حال، دستگاه اطلاعاتی بریتانیا از دستگیری یک وبلاگ‌نویس ملی‌گرای روس به نام ایگور گیرکین، خبر داد و گفت که بازداشت این افسر سابق نیروهای ویژه روسیه» می‌تواند وبلاگ‌نویسان نظامی روسیه که او را تحلیلگر و وطن‌پرست می‌دانند، خشمگین کند.

XS
SM
MD
LG