لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

اوکراین: مذاکرات عربستان «ضربه بزرگی» در عرصه جهانی به «روسیه» بود


اوکراین می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح عربستان «شکست قابل‌توجهی» را در عرصه بین‌المللی برای روسیه به همراه آورد؛ کی‌یف همچنین از برنامه‌ نشست بعدی سران در یک ماه آینده، با هدف «پیشرفت به سمت صلح» خبر داد.

به گزارش صدای آمریکا، در این اجلاس ـ با وجود تایید «حاکمیت سرزمینی اوکراین» ـ حاضران به طور کامل در مورد «فرمول صلح ده ماده‌ای» زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به توافق نرسیدند.

همچنین در‌حالی‌که در «عرصه دیپلماتیک»، نمایندگان بلندپایه روسیه به این مذاکرات دعوت نشده‌اند، ولی نمایندگان ویژه آمریکا، هند، اتحادیه اروپا و چین حاضر بودند.

همزمان اما در «میدان جنگ»، با ادامه گلوله‌باران روسیه در شهر‌های خرسون و خارکیف، شماری از غیرنظامیان اوکراین کشته و زخمی شدند.

بر اساس ارزیابی دفاعی بریتانیا، ضد‌حمله اوکراین علیه خطوط مستقر روسیه با «پیشرفتی آهسته و پیوسته»، برای بازپس‌گیری روستاها ادامه دارد.

این گزارش حاکی از آن است که با «تقویت پدافند هوایی اوکراین»، حمایت نیروی هوایی روسیه از عملیات زمینی «بسیار محدود» شده است.

پیش‌تر صدای آمریکا خبر داده بود که نشست دو‌روزه مقامات حدود چهل کشور در جده عربستان سعودی برای یافتن چارچوبی برای صلح در اوکراین در حالی به پایان رسید که چین از ادامه مذاکرات حمایت کرده است.

به گزارش گاردین، این نشست که در جده برگزار شد، پس از نشست مشابه در کپنهاگ در اوایل تابستان امسال، دومین نشست در نوع خود بوده است.

هدف این نشست‌ها تهیه پیش‌نویسی برای چگونگی پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین بوده است.

XS
SM
MD
LG