لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۵

رهبر جمهوری آفریقای مرکزی خواستار آرامش در کشور شد


هجوم آوارگان برای دریافت غذا و درگیری با داوطلبان حفظ امنیت در اردوگاهی در نزدیکی فرودگاه بنگویی. جمهوری آفریقای مرکزی - ۹ ژانویه
هجوم آوارگان برای دریافت غذا و درگیری با داوطلبان حفظ امنیت در اردوگاهی در نزدیکی فرودگاه بنگویی. جمهوری آفریقای مرکزی - ۹ ژانویه
رهبر دولت انتقالی جمهوری آفریقای مرکزی مردم را به آرامش و پایان دادن به خشونت های مرگباری که کشور را از هم گسیخته است شد.

الکساندر فردیناند انگوئندت رئیس پارلمان جمهوری آفریقای مرکزی، که فعلاً ریاست دولت انتقالی آن کشور را برعهده دارد، روز یکشنبه از تک تک مردم جمهوری آفریقای مرکزی خواست تا «آرامش خود را حفظ کنند» و به اقداماتی که دولت او برای برقراری شرایط صلح و امنیت در کشور انجام می دهد «اعتماد داشته باشند».

فراخوان برای آرامش یک روز پس از غارت و خشونت گسترده در بنگویی پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی اعلام شد. روز دهم ژانویه، میشل جوتودیا رئیس جمهوری آفریقای مرکزی وادار به استعفا شد، و رفتن او موجی از شادمانی در کشور ایجاد کرد. مقامات می گویند میشل جوتودیا به بنین گریخته و درخواست پناهندگی کرده است.

آقای جوتودیا روز شنبه، یک روز بعد از آنکه شورای اقتصادی شرق آفریقا استعفای وی و نیکلاس تینگایه نخست وزیر جمهوری آفریقای مرکزی را اعلام کرد، وارد شهر کنتونو در نزدیکی پایتخت بنین شد.

جوتودیا و تینگایه، دو رهبر دولت موقت جمهوری آفریقای مرکزی نتوانستند موج خشونتی را که بیش از یکهزار کشته و یک میلیون نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرد مهار کنند.

ناآرامی ها در جمهوری آفریقای مرکزی از اسفند ماه سال گذشته و زمانی آغاز شد که شورشیان عمدتاً مسلمان سلیکا فرانسوا بوزیزه رئیس جمهوری را سرنگون کردند.

از آن زمان، بیشتر درگیری های داخلی میان شورشیان پیشین گروه سلیکا با گروه های شبه نظامیان مسیحی رخ داده است. حضور هزاران سرباز فرانسوی و آفریقایی نتوانست به برقراری آرامش کمک کند.
سازمان بین المللی مهاجرت پروازهایی را برای بیرون بردن اتباع خارجی از جمهوری آفریقای مرکزی برقرار کرد. قرار است . تبعه چاد با نخستین پرواز دربست این سازمان، به انجامنا بروند.

برآورد شده است که نزدیک به یکصد هزار نفر در اردوگاه واقع در محوطه بیرون فرودگاه بنگویی اسکان داده شده اند. هزاران غیرنظامی دیگر به اردوگاههای واقع در شهرهای سراسر جمهوری آفریقای مرکزی پناه برده اند.
XS
SM
MD
LG