لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

تخلیه اتباع خارجی از جمهوری آفریقای مرکزی


حمل کیسه های برنج برای توزیع در اردوگاه آوارگان خارجی در نزدیکی فرودگاه بنگویی، جمهوری آفریقای مرکزی - هشتم ژانویه
حمل کیسه های برنج برای توزیع در اردوگاه آوارگان خارجی در نزدیکی فرودگاه بنگویی، جمهوری آفریقای مرکزی - هشتم ژانویه

بیشتر اتباع خارجی که در انتظار خروج از جمهوری آفریقای مرکزی هستند، اهل چاد و دیگر همسایگان آن کشورند.

سازمان بین المللی مهاجرت روز شنبه در پاسخ به درخواست کشورهای همجوار جمهوری آفریقای مرکزی، کار خارج کردن اتباع خارجی از این کشور را آغاز کرد.
این اقدام در پی استعفای روز جمعه میشل جوتودیا رئیس جمهوری و نیکلاس تینگای نخست وزیر جمهوری آفریقای مرکزی صورت می گیرد. رئیس جمهوری موقت و نخست وزیر در پایان نشست دو روزه سران شورای اقتصادی کشورهای آفریقای مرکزی در چاد برای پایان دادن به بحران در جمهوری آفریقای مرکزی، استعفا کردند تا راه برای رهبری جدید آن کشور باز شود.
سه پرواز اول هواپیماهای سازمان بین المللی مهاجرت در روزهای آینده به طور دربست برای بازگرداندن ۸۰۰ تبعه چاد از بنگویی، پایتخت جنگ زده جمهوری آفریقای مرکزی به انجامنا اختصاص خواهد داشت. این ۸۰۰ نفر اولین گروه از ۲۵۰۰ تبعه چاد هستند که در یک اردوگاه موقت در نزدیکی فرودگاه بنگویی در شرایط طاقت فرسا، در محوطه ای کوچک و پر ازدحام، بدون برخورداری از امکانات بهداشتی اسکان داده شده اند.
عفو بین الملل خواستار افزایش تعداد صلحبانان سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی شده و هشدار داده است که استعفای رئیس جمهوری و نخست وزیر ممکن است موجب تشدید حملات شبه نظامیان مسیحی علیه غیرنظامیان مسلمان، و حملات انتقامجویانه شورشیان گروه موسوم به سلیکا شود. میشل جوتودیا پیشتر رهبری گروه سلیکا را برعهده داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به استعفای میشل جوتودیا گفت امیدوار است این اقدام راه را برای حرکت جمهوری آفریقای مرکزی به جلو باز کند:
«ما از شورای ملی انتقالی جمهوری آفریقای مرکزی می خواهیم که در بررسی برای انتخاب رئیس جمهوری موقت جدید، روندی شفاف و همه جانبه در پیش گیرد. این شورا باید اطمینان حاصل کند که رهبری جدید به تأمین امنیت مردم کشور و برگزاری انتخابات حداکثر تا ۲۵ فوریه (ششم اسفند) پایبند است.
میشل جوتودیا ماه مارس گذشته، پس از آن که گروه شورشی عمدتاً مسلمان سلیکا، فرانسوا بوزیزه رئیس جمهوری را سرنگون کردند روی کار آمد. وی نخستین رهبر مسلمان جمهوری آفریقای مرکزی است. شورشیان وابسته به آقای جوتودیا پس از به قدرت رسیدن وی از بدرفتاری با مخالفان دست برنداشتند؛ تا آنجا که حملات متقابل شبه نظامیان مسیحی و سلیکاهای مسلمان کشور را به دامن خشونت های لجام گسیخته انداخت.
XS
SM
MD
LG