لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

فرار مردم از پایتخت آفریقای مرکزی


میشل جوتودیا، رئیس جمهوری آفریقای مرکزی
میشل جوتودیا، رئیس جمهوری آفریقای مرکزی

سازمان پناهندگان ملل متحد: چیزی که ما نمی خواهیم آن است که مدت پناهندگی طولانی شود.

روز چهارشنبه تداوم نارآرامی در بانگویی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی، موجب شد تا هزاران نفر از غیر نظامیان برای پیدا کردن مکانی امن به فرودگاه این شهر پناه آورند.

سازمان پناهندگان سازمان ملل متحد از دولت جمهوری آفریقای مرکزی مصراً خواسته است تا هرچه زودتر اقداماتی برای حفاظت از ساکنین شهر به عمل آورد.
درگیریهای خشونت بار عمدتاً در دو محله شهر جریان دارد.

بابار بلوچ سخنگوی سازمان پناهندگان سازمان ملل می گوید: «سازمان پناهندگان از رویدادهای اخیر در پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی با خبر است. ما شاهد بوده ایم که حملات به غیر نظامیان باعث شده تا هزاران نفر از ساکنان شهر خانه های خود را ترک کرده و در نقاط مختلف شهر پناهنده شوند. »

بلوچ گروه های مسلح را عامل درگیریهای خشونت اخیر خواند، که دست کم بیش از ۱۰ کشته از خود باقی گذاشته است.
بلوچ گفت: «طی ده روزگذشته، گزارشهایی در مورد دستگیری، حبس، شکنجه، زورگویی، چپاول، سرقت مسلحانه، و محدودیت در رفت آمد غیر نظامیان به دست ما رسیده است. این مسائل هزاران نفر از ساکنان شهر را محبور ساخته تا خانه های خود را ترک کنند. پیش از رویدادهای اخیر در جمهوری آفریقای مرکزی، تعداد افرادی که از خانه های خود گریخته بودند به بیش از ۲۰۰ هزار نفر می رسد.»

حدود ۶ هزار نفر به فرودگاه شهر بانگویی پناه آورده اند که اکثراً از زنان و کودکان اند. پناهندگان باند فرودگاه را اشغال کرده بودند، که این امر باعث شد برای مدتی پروازها به کامرون تغییر مسیر بدهند.

بلوچ گفت: «سازمان پناهندگان سازمان ملل متحد از مقامات دولت آفریقای مرکزی مصراً خواسته است تا تا هرچه زودتر اقداماتی برای حفاظت از ساکنین شهر بعمل آورده، و آنها را به خانه هایشان بازگرداند. چیزی که ما نمی خواهیم اتفاق بیافتد آن است که مدت پناهندگی طولانی شود. ما می خواهیم که آنها هرچه زودتر به خانه های خود بازگردند.
برخی از ساکنان شهر بانگویی به خانه خویشاوندان، کلیساها و بیمارستانها پناه آورده اند.

۵ گروه مسلح تحت نام « سِلِکا » در ماه مارس گذشته دولت فرانسو بوزیزیه، رئیس جمهوری سابق جمهوری آفریقای جنوبی را سرنگون کردند. اکنون میشل جوتودیا، رهبر سلکا، رئیس جمهوری آفریقای مرکزی است. او اخیراً قول داده است که در این کشور صلح و همبستگی برقرار کند. او از مخالفان خود خواست که مشروعیت وی را به رسمیت بشناسند. طرفداران رئیس جمهوری پیشین، ریاست جمهوری جوتودیا را رد کرده اند.
XS
SM
MD
LG