لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

نگاهی کوتاه به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


نامزدهای فعلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
نامزدهای فعلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

با پیوستن ویل هرد، عضو پیشین مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوری‌خواه، به صف نامزدان رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ تنور این انتخابات داغ‌تر شد.

برخی از کسانی که تا کنون نامزدی خود را اعلام کرده‌اند، به شرح زیر هستند:

  • حزب دموکرات

جو بایدن: رئیس جمهوری ۸۰ ساله ایالات متحده باید رای‌دهندگان آمریکایی را متقاعد کند که توانایی رهبری کاخ سفید برای یک دوره چهار ساله دیگر را دارد. متحدان بایدن می‌گویند او در انتخابات شرکت می‌کند زیرا تنها نامزد دموکرات است که توانایی شکست‌دادن ترامپ را دارد. او در سخنرانی اعلام نامزدی گفت وظیفه دارد از دموکراسی آمریکا دفاع کند. بایدن از هیچ رقیب دموکراتی تهدیدی جدی نمی‌بیند اما باید عملکرد خود در زمینه ایجاد شغل را بهبود بخشد.

جو بایدن
جو بایدن

رابرت اف کندی: این فعال ضد واکسن کارزار گسترده‌ای را برای شکست‌دادن بایدن را آغاز کرده است. کندی ۶۹ ساله فرزند رابرت اف کندی، سناتور پیشین آمریکایی، است که در سال ۱۹۶۸ در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری ترور شد. او به دلیل انتشار اطلاعات نادرست درباره واکسن‌ها و همه‌گیری کووید-١٩، از فعالیت در یوتیوب و اینستاگرام محروم شده بود، اما پس از اعلام نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری، دوباره اجازه فعالیت در اینستاگرام یافت.

رابرت اف کندی
رابرت اف کندی

ماریان ویلیامسون: این نویسنده پرفروش و معلم مذهبی برای دومین بار است نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را اعلام می‌کند. او در انتخابات سال ۲۰۲۰ نیز نامزد بود اما پیش از آغاز رای‌گیری از رقابت‌ها انصراف داد. ویلیامسون در ماه مارس نامزدی خود در انتخابات را اعلام کرد.

ماریان ویلیامسون
ماریان ویلیامسون

  • حزب جمهوری‌خواه

دونالد ترامپ: رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده که ٧٧ سال سن دارد، در نوامبر سال گذشته و در میانه انتقادات برخی از جمهوری‌خواهان به دلیل حمایتش از نامزدهای راست افراطی در انتخابات میان‌دوره‌ای، نامزدی خود در انتخابات ۲۰۲۴ را اعلام کرد. او نیز همانند بایدن در میان طیف گسترده‌ای از رای‌دهندگان نامحبوب است. اما به‌رغم متهم شدن به چندین جرم فدرال به دلیل نحوه تعاملش با اسناد مربوط به امنیت ملی و نیز متهم شدن به پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های بزرگسالان، همچنان نفوذ زیادی در میان رای‌دهندگان جمهوری‌خواه دارد.

دونالد ترامپ
دونالد ترامپ

ران دسانتیس: او که در ماه مه از طریق توییتر نامزدی خود را اعلام کرد، در چندین مساله نسبت به ترامپ مواضعی راستگرایانه‌تر دارد. دسانتیس ۴۴ساله که در بیشتر نظرسنجی‌ها پس از ترامپ بیشترین محبوبیت را دارد، چند طرح مربوط به غیرقانونی‌کردن سقط جنین و کاهش محدودیت‌ها درباره مالکیت اسلحه را امضا کرده است. اگرچه این موضوعات ممکن است به او در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان کمک کند اما احتمالا موجب دور شدن رای‌دهندگان مستقل و میانه‌رو از او خواهد شد.

ران دسانتیس
ران دسانتیس

مایک پنس: معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا پس از حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره از ترامپ فاصله گرفته است. پنس ۶۴ ساله در سخنرانی اعلام نامزدی خود گفت ترامپ در زمان این حمله از او خواسته بود میان وی و قانون اساسی آمریکا یکی را انتخاب کند. مایک پنس افزود کسی که خود را بالاتر از قانون اساسی ببیند، نباید رئیس جمهوری شود. اما او نیز مانند دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه پس از متهم شدن ترامپ به پرداخت حق‌السکوت، از ترس رنجاندن طرفداران پرشمار رئیس جمهوری پیشین به دفاع از وی پرداخت. پنس به عنوان یک محافظه‌کار سرسخت به حمایت مسیحیان تبشیری امید زیادی دارد.

مایک پنس
مایک پنس

نیکی هیلی: فرماندار پیشین کارولینای جنوبی و سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد که ۵۱ سال سن دارد، در سخنرانی‌هایش پیشینه خود به عنوان دختر یک خانواده مهاجر هندی را با پیشینه ترامپ و بایدن مقایسه کرده است. او همچنین خود را به عنوان یک مدافع سرسخت منافع آمریکا در خارج معرفی کرده است. به گزارش رویترز، هیلی از حمایت حدود چهاردرصد از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه برخوردار است.

نیکی هیلی
نیکی هیلی

تیم اسکات: او به عنوان تنها سناتور سیاه‌پوست جمهوری‌خواه خارج از ایالت خود، کارولینای جنوبی، اسم و رسم آنچنانی ندارد اما خوشبینی و تلاشش برای متحد کردن حزب جمهوری‌خواه موقعیت ویژه‌ای برایش در برابر دیگر نامزدها ایجاد کرده است. اسکات ۵۷ ساله که در ماه مه نامزدی خود را اعلام کرد، تنها از حمایت یک درصد از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه برخوردار است.

تیم اسکات
تیم اسکات

ویوک راماسوامی: این سرمایه‌گذار و مدیراجرایی سابق در زمینه بیوتکنولوژی که ٣٧ سال سن دارد، در سال ۲۰۲۲ شرکتی را راه‌اندازی کرد تا دیگر شرکت‌ها را با هدف کنارگذاشتن طرح‌های زیست‌محیطی و اجتماعی تحت فشار قرار دهد. به نظر نمی‌رسد این نامزد جوان شانس زیادی برای موفقیت در انتخابات داشته باشد.

ویوک راماسوامی
ویوک راماسوامی

کریس کریستی: فرماندار پیشین نیوجرسی که ۶۰ سال سن دارد، از مشاوران کارزار انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ بود اما پس از ورود ترامپ به کاخ سفید، به یکی از منتقدان او تبدیل شد. کریستی که در ابتدای ماه مه نامزدی خود را اعلام کرد، طبق یک نظرسنجی رویترز/ایپسوس از حمایت تنها یک درصد از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه برخوردار است.

کریس کریستی
کریس کریستی

آسا هاچینسون: فرماندار پیشین آرکانزاس که در ماه مه نامزدی خود را اعلام کرد، از ترامپ خواسته برای رسیدگی به اتهامات وارده در نیویورک از نامزدی خود انصراف دهد. او همچنین به تجربه خود در زمینه کاهش مالیات‌ها و ابتکارات ایجاد مشاغل اشاره کرده است. با این وجود، هاچینسون بیرون از آرکانزاس شهرت زیادی ندارد.

آسا هاچینسون
آسا هاچینسون

داگ بورگوم: او که در اوایل ماه جاری میلادی نامزدی‌اش را اعلام کرد، در حال حاضر دومین دوره چهارساله به عنوان فرماندار داکوتای شمالی را پشت سر می‌گذارد. بورگوم ۶۶ ساله کسب و کار موفقی در زمینه نرم‌افزار داشت و در سال ۲۰۰۱ آن را به مایکروسافت فروخت. او که طرفدار مالیات کم و مقررات سبک است، تلاش می‌کند خود را به عنوان یک محافظه‌کار سنتی معرفی کند که بر اقتصاد و امنیت ملی متمرکز خواهد بود.

داگ بورگوم
داگ بورگوم

فرانسیس سوارز: شهردار ۴۵ ساله میامی تنها نامزد لاتین‌تبار در حزب جمهوری‌خواه و سومین از فلوریدا در کنار ترامپ و دسانتیس است. سوارز که اصالتی کوبایی دارد، نامزدی خود را با انتشار ویدیویی اعلام کرد که در آن مشغول دویدن است. او بزرگ‌شده شهر میامی است و در دوران تصدی بر شهرداری میامی، بر رونق اقتصادی مبتنی بر فناوری نظارت داشته است.

فرانسیس سوارز
فرانسیس سوارز

ویل هرد: این مامور مخفی پیشین سازمان اطلاعات مرکزی، سیا، از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا بود. هرد ۴۵ ساله و سیاه‌پوست که گهگاهی به انتقاد از ترامپ می‌پردازد، در سخنرانی اعلام نامزدی‌اش بر مسائل اقتصادی و فراگیری بیشتر در آمریکا متمرکز بود.

ویل هرد
ویل هرد

لَری اِلدِر: این مفسر سیاسی راست‌گرا و مجری محافظه‌کار برنامه‌های رادیویی ۲۰ آوریل سال جاری ورود خود به رقابت‌های مقدماتی درون‌حزبی جمهوری‌خواهان برای تعیین نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را اعلام کرد.

اِلدِر ٧١ ساله از طرفداران ترامپ است و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در دفاع از او و بدون ارائه هیچ مدرک قانونی، صحت انتخابات را زیر سوال برده بود. او همچنین نسبت‌دادن حادثه ۶ ژانویه و حمله به کنگره، به دونالد ترامپ را «غیرمنصفانه» خوانده است.

لَری اِلدِر در انتخابات ۲۰٢١ برای تصدی بر کرسی فرمانداری ایالت کالیفرنیا، از گوین نیوسام رقیب دموکرات خود شکست خورد.

لری الدر
لری الدر
  • مستقل

کرنل وست: این فیلسوف و فعال سیاسی ترقی‌خواه، روز دوشنبه ۲۶ ژوئن به عنوان نامزد مستقل کارزار خود برای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۲۴ را آغاز کرد.

وست ۷۰ ساله «مبارزه با فقر، حبس‌های فله‌ای، پایان دادن به جنگ‌ها و فروپاشی زیست محیطی، تضمین مسکن، مراقبت‌های بهداشتی، تحصیل، و دستمزد کافی برای همه» را از دلایل نامزدی خود برای انتخابات عنوان کرده است.

او در حال حاضر استاد الهیات در دانشگاه نیویورک است و سابقه تدریس در دانشگاه‌هایی همچون هاروارد و پرینستون را نیز دارد.

به نظر نمی‌رسد کورنل وست شانس چندانی برای پیروزی در انتخابات داشته باشد اما جذب احتمالی آرای بخشی از رای‌دهندگان دموکرات از سوی او می‌تواند برای نامزد نهایی این حزب مشکل‌ساز شود.

کرنل وست
کرنل وست

XS
SM
MD
LG