لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

دستور قاضی به وکلای ترامپ: مدارک مربوط به تحقیقات درباره اسناد محرمانه منتشر نشود


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا. آرشیو
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا. آرشیو

یک قاضی فدرال در ایالت فلوریدا آمریکا به وکلای مدافع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، دستور داد تا مدارک مربوط به تحقیقات درباره اسناد طبقه‌بندی شده را در اختیار رسانه‌ها یا مردم قرار ندهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حکم روز دوشنبه بروس راینهارت، قاضی دادگاه فدرال آمریکا، همچنین شرایط سختی را برای دسترسی آقای ترامپ به این اسناد تعیین کرده است.

قاضی در دستور خود نوشته است: اسناد کشف‌ شده همراه با هر گونه اطلاعاتی که از آن به دست آمده است، نباید بدون آگاهی قبلی و موافقت دوات فدرال یا تایید دادگاه، برای عموم یا رسانه‌های خبری افشا شود، یا در هیچ یک از پلتفرم‌های خبری یا رسانه‌های اجتماعی منتشر شود.

او همچنین تصریح کرد که دونالد ترامپ «نباید نسخه این مدارک را حفظ کند» و فقط می‌تواند مفاد پرونده را «تحت نظارت مستقیم وکیل مدافع یا یکی از اعضای تیم حقوقی» بررسی کند.

این حکم، موافقت با درخواستی است که هفته گذشته توسط دادستانی ارائه شد که از دادگاه خواسته بود تا شرایطی را برای استفاده گروه حقوقی دونالد ترامپ از اسناد تعیین کند.

دونالد ترامپ که در میان متقاضیان کسب نامزدی حزب جمهوری‌خواه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ پیشتاز است، در اوایل ماه جاری با اتهامات فدرال مواجه شد.

او متهم به نگهداری غیرقانونی اسناد طبقه‌بندی شده دولتی پس از خروج از کاخ سفید، و سپس توطئه برای ممانعت از تحقیقات فدرال درباره این موضوع بود. آقای ترامپ در دادگاه، خود را در تمامی ۳۷ فقره اتهام وارده از سوی دادستانی بیگناه دانست.

کاروان حامل دونالد ترامپ در راه دادگاه میامی
کاروان حامل دونالد ترامپ در راه دادگاه میامی

او روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «فاکس»، از عملکردش دفاع کرد کرد و گفت که برخی از وسایل شخصی مانند پیراهن گلف، شلوار، و کفش نیز در این جعبه‌ها بوده است.

ترامپ افزود: «قبل از اینکه جعبه‌ها را بازگر‌دانم، باید همه وسایلم را بیرون بیاورم. این جعبه‌ها با انواع و اقسام چیزها پر شده بود. همانطور که می‌بینید، خیلی گرفتار بودم.»

او ادعای خود را تکرار کرد که این جعبه‌ها حاوی مقالات مجلات، وسایل شخصی، و آثار هنری بوده است. اما وزارت دادگستری به دادگاه می‌گوید که جعبه‌ها حاوی اسناد بسیار محرمانه از جمله طرح حمله به ایران است.

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با موانع قانونی دیگری نیز مواجه است، زیرا دادستان نیویورک، او را در ارتباط با پرداخت پول به یک ستاره فیلم‌های پورن متهم کرده است.

جک اسمیت، بازرس ویژه که توسط مریک گارلند، دادستان کل ایالت متحده، منصوب شده، همچنین در حال بررسی نقش احتمالی دونالد ترامپ در اقدامات مرتبط با شکست او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است که به حمله حامیانش به ساختمان کنگره ایالات متحده در ششم ژانویه ۲۰۲۱ منجر شد.

XS
SM
MD
LG