لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

نیکی هیلی از دیدگاه‌های ترامپ و دسنتیس در مورد سیاست خارجی آمریکا انتقاد کرد


نیکی هیلی، نامزد شصتمین انتخابات ریاست جمهموری ایالات متحده.
نیکی هیلی، نامزد شصتمین انتخابات ریاست جمهموری ایالات متحده.

نیکی هیلی، نامزد جمهوری‌خواه شصتمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سفیر سابق سازمان ملل، از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، و ران دسنتیس، فرماندار ایالت فلوریدا، با انتقاد از دیدگاه‌های آنان در زمینه سیاست خارجی گفت که آنها به صراحت خواستار پیروزی اوکراین در جنگ با روسیه نیستند.

آقای ترامپ، محبوب‌ترین نامزد در رقابت‌های ریاست جمهوری در میان جمهوری‌خواهان، اخیراً گفته بود که می‌خواهد جنگ پایان یابد، اما به اوکراین و روسیه برای مذاکره با هدف حل و فصل آن کمک خواهد کرد.

آقای دسنتیس، اصلی‌ترین رقیب او، نیز گفته است که از حل و فصل جنگ حمایت می‌کند و امیدوار است تا زمانی که رئیس جمهوری بعدی در ژانویه ۲۰۲۵ میلادی سوگند یاد کند، جنگ پایان یابد.

نیکی هیلی، تنها زن در این رقابت‌ها، از ران دسنتیس به این دلیل انتقاد کرد که گفته بود جنگ اوکراین یک «مناقشه ارضی» است؛ موضعی که آقای دسانتیس بعداً به دلیل انتقادهای گسترده‌ از آن، عقب نشینی کرد.

خانم هیلی که روز یکشنبه چهاردهم خرداد، در یک برنامه تلویزیونی شبکه سی‌ان‌ان در ایالت آیووا، ایالتی که کارزار انتخابات ریاست جمهوری از آن آغاز می‌شود، سخن می‌گفت، افزود: «اینطور نیست که بنشینند و بگویند که این جنگ، یک مناقشه ارضی است و یا ما باید بی‌طرف بمانیم».

وی تاکید کرد که «پیروزی اوکراین به نفع امنیت ملی ما است».

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوکراین موضوعی است که جمهوری‌خواهان را به دلیل انزوا‌طلبی در میان بسیاری از رای دهندگان در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری دچار تفرقه کرده است.

نیکی هیلی، ۵۱ ساله، که فرماندار سابق کارولینای جنوبی هم بوده است، در ماه فوریه سال جاری میلادی، نامزدی خود را برای کاخ سفید اعلام کرد، و حال، باید وارد کارزار انتخاباتی با رقبای بیشتری از جمله مایک پنس، معاون رئیس جمهور سابق، شود. آقای پنس روز دوشنبه وارد رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شد.

خانم هیلی در سخنانش همچنین از دونالد ترامپ به این دلیل انتقاد کرد که هفته گذشته به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، پس از انتخاب این کشور به عضویت هیئت اجرایی سازمان جهانی بهداشت تبریک گفته بود. آقای ترامپ در گذشته نیز از رهبر کره شمالی تمجید کرده بود.

نیکی هیلی گفت: «کیم جونگ اون از اوباش است. به نظر من، نباید به دیکتاتورها تبریک گفت.»

آقایان دسنتیس و پنس هم از دونالد ترامپ به این دلیل انتقاد کرده‌اند.

بر اساس آخرین نظرسنجی رویترز/ایپسوس که در ماه مه سال جاری میلادی انجام شد، آقای ترامپ در میان رای دهندگان بالقوه جمهوری‌خواه در انتخابات مقدماتی، با حمایتی ۴۹ درصدی یکه‌تاز است. آقای دسنتیس با ۱۹ درصد و خانم هیلی هم با ۴ درصد در جایگاه دوم و سوم ایستاده‌اند.

به گزارش رویترز، هیلی و رقبای دیگر در تلاش هستند تا خود را از ران دسنتیس متمایز کنند، به این امید که او دچار لغزش شود و میدان برای رقابت با دونالد ترامپ خالی شود.

XS
SM
MD
LG