لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

مایک پنس وارد رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ۲۰۲۴ شد


مایک پنس
مایک پنس

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، روز دوشنبه وارد رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شد.

کارزار انتخاباتی مایک پنس درخواست نامزدی او در رقابت‌ها را در کمیسیون انتخابات فدرال ثبت کرد، و خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع گزارش داد قرار است آقای پنس روز چهارشنبه کارزار خود را به طور رسمی با انتشار ویدیو و یک سخنرانی درایالت آیووا آغاز کند.

بدین‌ترتیب مایک پنس در رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان یکی از رقیبان دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز و رئیس جمهوری سابق، خواهد بود. پنس در دوره معاونت ریاست جمهوری وفادارانه کنار دونالد ترامپ ایستاد اما با اعتراض ترامپ به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ دست از حمایت از او برداشت.

او که فرماندار سابق ایندیانا است به طور فزاینده‌ای از ترامپ فاصله گرفته و گفته است حمایت دونالد ترامپ از حمله آشوبگران به ساختمان کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲١ جان او و خانواده‌اش را که در آن روز در کنگره بودند، به خطر انداخت.

علاوه بر مایک پنس و دونالد ترامپ، چهره‌های دیگری همچون تیم اسکات سناتور کارولینای جنوبی، نیکی هیلی فرماندار پیشین کارولینای جنوبی و نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در دوره ترامپ، و ران دسانتیس فرماندار ایالت فلوریدا نامزدی خود در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای تعیین نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را اعلام کرده‌اند.

رویترز به نقل از یک منبع نزدیک به داگ برگمن، فرماندار ایالت داکوتای شمالی، گزارش داده او نیز روز چهارشنبه ورود خود به رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان را اعلام خواهد کرد.

همچنین کریس کریستی، فرماندار سابق نیوجرسی، روز سه‌شنبه به طور رسمی وارد رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان خواهد شد.

برخی از جمهوری‌خواه نگران هستند که شمار فزاینده نامزدهای جمهوری‌خواه در رقابت‌های مقدماتی موجب تقسیم آرا و متعاقب آن پیروزی نهایی دونالد ترامپ در رقابت‌های درون‌حزبی برای رویارویی نهایی با نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شود.

در یکسال آینده میلادی (۲۰۲۴) رقابت درون حزبی برگزار می‌شود و در آخر تابستان سال آینده، دو حزب جداگانه مجمع انتخاباتی برگزار می کنند تا در نهایت نامزد نهایی حزب خود را برای انتخابات معرفی کنند. انتخابات دوره بعد ریاست جمهوری آمریکا در ۵ نوامبر ۲۰۲۴ / ۱۵ آبان ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG