لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

ادامه اعتراض کامیون‌داران کانادا؛ پلیس: با معترضان برخورد می‌کنیم


تظاهرات کامیون‌داران در اعتراض به واکسن اجباری در شهر اوتاوا.
تظاهرات کامیون‌داران در اعتراض به واکسن اجباری در شهر اوتاوا.

در یازدهمین روز تظاهرات کامیون‌داران کانادا در پایتخت آن کشور در اعتراض به سیاست دولت در اجباری کردن واکسن کرونا، و به دنبال اعلام وضعیت اضطراری در شهر از سوی شهردار اتاوا، پلیس تهدید کرده است که با معترضان برخورد خواهد کرد.

کامیون‌دارانی که سیاست دولت کانادا در مورد واکسن اجباری برای مقابله با کووید-۱۹ را زیر سوال برده‌اند، اعتراض خود را حول آن چه «کاروان آزادی» می‌نامند شکل داده‌اند.

این تجمع که در اتاوا، پایتخت کانادا، برگزار شد و ابتدا مسالمت آمیز بود یکشنبه شب وارد مرحله تازه‌ای شد. رانندگان با بوق‌های پیاپی و برافروختن آتش در خیابان‌ها آرامش نسبی شهر را بر هم زدند. اتاوا مقر نخست وزیری، پارلمان، و بانک مرکزی کانادا، بر اثر راه بندان خیابان‌ها تقریبا فلج شده است.

با ادامه تجمع، اعتراض‌ها اکنون جاستین ترودو، نخست وزیر را هدف گرفته است. ترودو در حال حاضر به دلیل ابتلا به کرونا در قرنطینه به سر می‌برد.

پس از اعلام وضعیت اضطراری، در یکشنبه شب، پلیس ابتدا برچیدن زنجیره ایجاد شده عرضه بنزین به کامیون‌ها و امکانات رفاهی را که از سوی سازمان‌دهندگان تجمع، ایجاد شده است، در دستور کار خود قرار داد.

سازمان‌دهندگان که از سوی همفکران‌شان در آمریکا مورد حمایت مالی قرارگرفته‌اند برای معترضان، سونا، آشپزخانه سیار، و زمین بازی کودکان دایر کرده‌اند.

دونالد ترامپ، ردیس جمهور سابق آمریکا و ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا نیز معترضان به واکسن اجباری را مورد تحسین قرار داده‌اند.

دولت کانادا تا کنون از موضع خود دایر بر پیشبرد اقدامات بهداشتی و واکسینه کردن اجباری، با هدف مقابله با کرونا، عقب نشینی نکرده، اما حاضر نشده است برای پراکنده کردن معترضان از نیروی انتظامی استفاده کند.

در روز‌های گذشته دامنه اعتراض‌های مخالفان واکسن، از اتاوا فراتر رفته و به سایر کلان‌شهرهای کانادا از جمله تورنتو مرکز مالی کشور سرایت کرده است.

تا کنون ۷۹ درصد افراد واجد شرایط، در کانادا، دو نوبت واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG