لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

کرونا در ایران | هشدار در مورد «خارج شدن از کنترل» امیکرون در مازندران؛ الزام حضور کارمندان و «سونامی سفر» در نوروز


امیکرون در ایران با شتاب بالایی در حال گسترش است. بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران در شبانه‌روز گذشته، تعداد مبتلایان به بالای ۳۸ هزار نفر رسید و ۵۹ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران می‌گوید امیکرون در حال «خارج شدن از کنترل» در این استان است و آمار مراجعه سرپایی به‌ مراکز درمانی به پنج هزار نفر رسیده است. فرهاد غلامی گفت ممکن است طی سه تا پنج روز آینده آمار به ۱۰ هزار نفر برسد در حالی که سیستم بهداشت و درمان مازندارن توانایی پوشش ۹ هزار مراجعه‌کننده را دارد.

استاندار تهران نیز از افزایش ۷۸ درصدی مراجعه‌کننده‌ها به مراکز درمانی و افزایش ۶۱ درصدی میزان بستری در استان تهران خبر داد. محسن منصوری گفت مدارس ابتدایی تهران غیرحضوری شده‌اند اما تصمیمی برای دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها اتخاذ نشده است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران می‌گوید رئیس جمهوری ایران مشخص کرده‌ است که مدارس و دانشگاه‌ها فعالیت ‌کنند.

تصمیم‌گیری در مورد فعالیت مدارس به عهده ستادهای مقابله با کرونا استان‌ها گذاشته شده است اما روز گذشته، وزیر کشور ایران تأکید کرد که استانداران اختیاری در مورد تعطیلی سراسری مدارس ندارند و استاندار تنها می‌تواند برای تعطیلی مدارسی که با افزایش ابتلا مواجه شده‌اند «تا مدت خاصی» تصمیم گیری کند.

در عین حال، خبرگزاری ایسنا از الزامی بودن حضور کامل کارمندان و نبود ابلاغ رسمی از سوی دولت در این رابطه نوشته است و در این گزارش عنوان کرده است که پس از بررسی شماری از سازمان‌ها، مشخص شد که در دوران اخیر و پس از شیوع امیکرون، ابتلای کارمندان به کرونا «کم نبوده است.»

ایسنا همچنین از «سونامی سفر» در نوروز خبر داده است. در این گزارش آمده که استان‌های شرکت‌کننده در «نمایشگاه گردشگری تهران» امیدوار هستند محدودیت سفر اعمال نشود و تا زمانی که تصمیمی در این رابطه اتخاذ نشده است، به فروش خدمات سفر ادامه می‌دهند.

این خبرگزاری در گزارش خود عنوان کرده است که بخش‌های گردشگری و خدمات سفر به اجرای طرح هوشمند که مشتریان را ملزم به واکسیناسیون کامل می‌داند متعهد نیستند و «با اغماض واکسن و تست» مسافران را کنترل می‌کنند و وزارت بهداشت نیز نظارتی بر اجرای این قوانین ندارد.

XS
SM
MD
LG