لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

پژوهش جدید: نرخ بستری در واکسینه‌نشده‌ها بسیار بیشتر از دریافت‌کننده‌های دز یادآور است


پژوهش جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا با بهره‌گیری از داده‌های مربوط به کووید-۱۹ا در لس‌آنجلس نشان داده است در دورانی که امیکرون غالب شده است، میزان بستری در افراد واکسینه نشده ۲۳ برابر بیشتر از افراد واکسینه‌شده با دز یادآور است.

این داده‌ها که بین هفتم نوامبر ۲۰۲۱ تا هشتم ژانویه ۲۰۲۲ گرفته شده است نشان می‌دهد در آخرین دو هفته‌ای که دلتا غالب بود، نرخ ابتلا به کرونا در افراد واکسینه نشده ۱۲.۳ برابر بیشتر از کسانی بوده که دز یادآور را نیز دریافت کرده بودند.

نرخ بستری شدن در بیمارستان در افراد واکسینه‌نشده در دورانی که دلتا غالب بود، ۸۳ برابر از کسانی که دز یادآور زده بودند بالاتر بود .

در هفته منتهی به هشتم ژانویه، افراد واکسینه نشده ۳.۶ برابر بیشتر از افرادی که دزهای یادآور دریافت کرده بودند مبتلا شدند و نرخ بستری در بیمارستان در این افراد ۲۳ برابر بیشتر بود.

علاوه بر این، میزان ابتلا در افراد واکسینه‌شده‌ای که دز یادآور دریافت نکرده بودند، دو برابر کمتر و نرخ بستری شدن در بیمارستان ۵.۳ برابر کمتر از گروهی بود که اصلا واکسن نزده بودند.

این گزارش نشان داده است که در طول دوره پژوهش دو ماهه، نزدیک به ۴۲۳ هزار مورد کووید-۱۹ در افراد ۱۸ سال به بالا در لس‌آنجلس ثبت شده بود.

مبتلایان، ۳۳.۶ درصد در افراد واکسینه نشده، ۵۳.۲ درصد در افراد واکسینه شده با دو دز و ۱۳.۳ درصد نیز در کسانی مشاهده شد که با سه دز واکسینه شده بودند.

بر اساس این گزارش، نزدیک به ۳ درصد از افراد واکسینه نشده بستری شدند. در مقایسه، ۱ درصد از افراد کاملاً واکسینه شده با دو دز و ۰.۷ درصد از افراد واکسینه شده با سه دز در بیمارستان بستری شدند.

همچنین میزان بستری در بخش مراقبت‌های ویژه میان افرادی که دو دز واکسن زده بودند، ۰.۱۲ درصد و میان کسانی که سه دز زده بودند، ۰.۰۸ درصد برآورد شده است.

XS
SM
MD
LG