لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

نتایج بررسی‌های اولیه: شاخه جدید امیکرون «احتمالا» مسری‌تر است


دانشمندان توجه خود را به نوع دیگری از ویروس کرونا که به امیکرون نزدیک است، معطوف کرده‌اند. گفته می‌شود این شاخه جدید امیکرون، که «بی‌اِی‌۲» (BA۲) نام دارد، در قسمت‌هایی از اروپا و آسیا شروع به گسترش کرده است.

امیکرون انواع دیگری را نیز زیر چتر خود گنجانده است که همه از نظر ژنتیکی به یکدیگر مرتبط هستند، اما هرکدام جهش‌هایی دارند که می‌تواند بر روی رفتار آنها تأثیر بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترور بدفورد، ویروس‌شناس مرکز سرطان «فرد هاچینسون» که تکامل ویروس سارس-کو-۲ را ردیابی می‌کند، بر اساس داده‌های یک سامانه توالی‌یابی به نام «GISAID» و آمار وب‌سایت «دنیای ما در قالب آمار» نتیجه‌گیری کرده است که شاخه جدید تقریبا ۸۲ درصد از موارد در دانمارک، ۸ درصد از موارد در بریتانیا، و ۸ درصد از موارد در آمریکا را تشکیل می‌دهد.

ردیابی نسخه اولیه امیکرون نسبت به انواع پیشین تا اندازه‌ای ساده‌تر بود، چون یکی از سه ژن شناسایی شده در آزمایش رایج «پی‌سی‌ار» را ندارد.

شاخه جدید امیکرون، این ویژگی را ندارد و دانشمندان باید آن را مانند دلتا و از روی توالی ژنومی موجود در این سامانه ردیابی کنند.

این شاخه جدید نیز مانند انواع دیگر ویروس کرونا در تست‌های خانگی قابل شناسایی است هر چند مشخص نمی‌شود فرد به کدام یک از انواع ویروس کرونا مبتلا است.

گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد شاخه جدید امیکرون ممکن است قابل انتقال‌تر از نسخه اولیه باشد، اما هنوز شواهدی مبنی بر این که ممکن است از ایمنی ایجاد شده از واکسن بگریزد به دست نیامده است.

مقامات بهداشتی دانمارک تخمین زده‌اند که شاخه جدید امیکرون ممکن است ۱.۵ برابر نسخه اولیه مسری باشد هر چند احتمالا باعث بیماری شدیدتر نمی‌شود.

در بریتانیا، بررسی‌های انجام شده از ردیابی تماس از ۲۷ دسامبر تا ۱۱ ژانویه نشان داده است که میزان انتقال خانگی میان افراد مبتلا به شاخه جدید امیکرون، از افراد مبتلا به امیکرون اصلی بالاتر است.

XS
SM
MD
LG