لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

کرونا در ایران | افزایش بستری کودکان تا ۶۰ درصد؛ اظهارات ضدونقیض در مورد تعطیلی مدارس


با جهش ناگهانی موارد ابتلا به کرونا در مناطق مختلف ایران و شتاب گرفتن شیوع امیکرون، یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان از افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی میزان موارد بستری کودکان خبر داد. علیرضا ناطقیان می‌گوید کودکان زیر ۱۲ سال بیشتر از سایر گروه‌ها آسیب‌پذیرند.

این پزشک متخصص اطفال افزود که در بسیاری از مواقع، منبع ابتلای کودک شناخته نمی‌شود.

ناطقیان تأکید کرده است که اگر شیب موارد بیماری و بستری در هر استان بالا برود، باید مدارس را دوباره غیرحضوری کنند.

در حالی که روز گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که تصمیم‌گیری در رابطه با تعطیلی مدارس به استانداران واگذار شده است، امروز وزیر کشور که فرمانده ستاد ملی کرونا است تأکید کرد که اختیار تصمیم‌گیری تعطیلی سراسری به استانداران داده نشده است.

احمد وحیدی گفت اگر فردی علائم داشته باشد تا پنج روز مرخصی «کفایت می‌کند.»

وزیر کشور افزود، استاندار اختیار دارد برای تعطیلی مدارسی که با افزایش ابتلا مواجه شده‌اند تنها «تا مدت خاصی» تصمیم گیری کند.

به رغم این که هفته‌ها است کارشناسان بهداشتی نسبت به بازگشایی مدارس هشدار می‌دهند، وزیر کشور ایران بارها بر لزوم بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تأکید کرده است.

معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در واکنش به اینکه بازگشایی مدارس ممکن است به شیوع گسترده‌تر کرونا در کشور بیانجامد گفته بود: «این هنر نیست که بخواهیم با تعطیل کردن همه چیز را مدیریت کنیم.»

وزارت بهداشت ایران، واکسیناسیون کرونا را در گروه سنی بالای ۹ سال به صورت اختیاری و با رضایت کتبی والدین آغاز کرده است.

دو واکسن سینوفارم و پاستوکووک برای این گروه سنی در ایران مجوز مصرف دریافت کرده‌اند.

عدم اطلاع‌رسانی شفاف در مورد ایمنی و عوارض جانبی واکسن‌ها و شواهد علمی موجود در مورد آنها باعث شده است بسیاری از والدین نسبت به واکسیناسیون کودکان خود با واکسن‌های تأیید شده در ایران تردید داشته باشند.

XS
SM
MD
LG