لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۴

نامه گروهی از ایرانیان به نخست‌وزیر کانادا: در دفاع از مبارزه مردم ایران قاطع‌تر باشید


جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا
جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا

جمعی از ایرانیان ساکن کانادا با ارسال نامه‌ای به جاستین ترودو، نخست‌وزیر، و رهبران احزاب سیاسی این کشور خواستار حمایت آنها از اعتراض‌های سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی شدند.

آنها در ابتدای نامه خود با اشاره به نقش رهبری زنان در این «انقلاب» و شعار «زن، زندگی، آزادی» گفته‌اند هم‌اینک زنان ایرانی در مقابله با آزار و ستم بیرحمانه و مسلحانه دولت ایران، حجاب اجباری را از سر برداشته‌اند و به دفاع از حقوق بنیادین خود برخاسته‌اند.

به گفته امضاکنندگان این نامه، پاسخ جمهوری اسلامی به مقاومت مسالمت‌آمیز مردم ایران «گلوله و باتوم» بوده و تاکنون چندصد نفر زخمی شده و بیش از ٧٠ نفر کشته شده‌اند.

آنها خواستار آن شده‌اند دولت کانادا با اتخاذ موضعی قاطع در برابر سرکوب بیرحمانه زنان و در دفاع از مبارزه مردم ایران برای دموکراسی، حقوق بشر و حقوق زنان و اقلیت‌ها، در طرف درست تاریخ بایستد.

امضاکنندگان نامه، ضمن استقبال از تحریم اخیر گشت ارشاد و برخی از مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی از سوی کانادا گفته‌اند گستره و سابقه قساوت‌ها و جنایات جمهوری اسلامی علیه بشریت، پاسخ محکم‌تر و جامع‌تری از سوی دولت کانادا را می‌طلبد.

رهبری جامعه جهانی در حمایت قاطعانه از «انقلاب مردم ایران علیه رژیم اسلامی»، اتخاذ موضعی محکم‌تر به نمایندگی از خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲ در برابر جمهوری اسلامی، افزودن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی، و ممنوعیت ورود مقامات جمهوری اسلامی و خانواده‌هایشان به کانادا از جمله خواسته‌های این افراد از دولت جاستین ترودو است.

آنها در بخش دیگر از نامه گفته‌اند کانادا تبدیل به «مامن» عوامل و خانواده مقام‌های جمهوری اسلامی شده که گاه به تمسخر و آزار و اذیت و ارعاب جامعه ایرانی ساکن این کشور می‌پردازند.

امضاکنندگان در پایان نامه خود با اشاره به اینکه کانادا باید در این برهه، طرف مردم ایران را در مقابل «زورگویان رژیم اسلامی» بگیرد، تاکید کرده‌اند: «مردم در ایران اکنون نیازمند عمل هستند.»

حامد اسماعیلیون، رامین جهانبگلو، لیلی پورزند و عطا هودشتیان از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

XS
SM
MD
LG