لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۴

دبیرکل سازمان ملل خواستار تحقیق درباره مرگ مهسا امینی توسط یک نهاد مستقل شد


آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل می‌گوید یک نهاد صالح مستقل، باید یک تحقیق فوری بی‌طرفانه و کارآمد درباره مرگ مهسا امینی انجام دهد.

دبیرکل سازمان ملل در بیانیه خود که روی توئیتر او چهارشنبه غروب قرار گرفت، همچنین گفت حقوق بشر شامل آزادی بیان، برگزاری اجتماعات و نهادهای مسالمت‌آمیز باید مورد احترام قرار گیرد.

ایران از دو هفته پیش در اواخر شهریور، شاهد اعتراضات سراسری مردم است. بهانه آغاز این دور از اعتراضات گسترده مرگ مهسا امینی بود.

خانم امینی که به همراه خانواده از سقز به تهران سفر کرده بود، توسط پلیس امنیت بازداشت شد و ساعاتی بعد پیکر بی‌جان او به بیمارستان منتقل شد. بیمارستان هم مدتی بعد اعلام کرد او به دلیل مرگ مغزی جان باخته است.

در حالیکه مقامات ایران نقش در مرگ او را رد می‌کنند، خانواده امینی تاکید دارند او قبل از بازداشت پلیس سالم بود. روز چهارشنبه ۶ شهریور گروه هکری عدالت علی سندی را افشاکرد که در آن ادعا شده سر مهسا امینی هنگام بازداشت به دلیل مقاومت به جدول برخورد کرده است.

روز چهارشنبه صالح نیکبخت و گروهی از وکلا اعلام کردند که خانواده مهسا امینی از «عاملان دستگیری» دخترشان از زمان رسیدن او به پلیس امنیت اخلاقی و سپس جریان تحقیقات و صحبت کردن با او، به «دادسرای جنایی تهران» شکایت کرده‌اند.

از روز دفن پیکر مهسا امینی، ابتدا سقز و سنندج و بعد شهرهای زیادی در ایران شاهد اعتراض بود. معترضان خواستار براندازی جمهوری اسلامی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG