لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۹

به رغم ادعای دادستان کل کشور بازداشتی‌ها شرایط نگهداری را نامطلوب گزارش می‌کنند


محمدجعفر منتظری
محمدجعفر منتظری

در شرایطی که نگرانی‌های زیادی از وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر وجود دارد و برخی از گزارش‌ها از درون زندان‌های ایران حاکی از شرایط نامناسب برای ابن افراد است، «دادستان کل کشور» اما مدعی شده که وضعیت نگهداری بازداشت‌شدگان «مطلوب» است.

به گزارش خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، محمدجعفر منتظری در حاشیه آنچه «بازدید از زندان فشافویه» و بررسی «جریان پرونده» بارداشت‌شدگان اعتراضات اخیر عنوان شده، گفته است: «تسریع در امور بازداشت‌شدگان» مدنظر خواهد بود.

این مقام ارشد قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران بدون اینکه اعلام کند چه مرجع یا فردی خواستار این موضوع شده، اعلام کرده است که برای سرعت بخشیدن به فرایند قضایی و صدور حکم برای بازداشت‌شدگان روزهای اخیر «تاکید» وجود دارد.

دادستان کل کشور پیش از ظهر چهارشنبه ششم مهرماه نیز در دوازدهمین روز از اعتراضات سراسری شهرهای مختلف ایران، با صدور بخشنامه‌ای به دادستان‌های سراسر کشور، نحوه بررسی پرونده بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر را ابلاغ و خواستار محاکمه سریع و صدور احکام شدید برای آنها شد.

از سوی دیگر، معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی نیز مدعی شده است که «شرایط نگهداری» زنان بازداشتی اعتراضات روزهای اخیر به مرگ در بازداشت مهسا امینی، حجاب اجباری و نوع حکومت ایران «خوب» است.

انسیه خزعلی به خبرگزاری دولتی «ایسنا» گفته است که «چند روز» پیش که برای بازدید به یکی از زندان‌های جمهوری اسلامی رفته بوده، «حدود هفتاد نفر» در محلی که نامی از آن نبرده، حضور داشتند و به ادعای او فضایی که به آنها اختصاص داده‌اند، خوب بوده و «هم سالنی ورزشی که برای تحرک و پیاده روی آنها وجود داشت، مناسب بود.»

معاون امور زنان و خانواده دولت جمهوری اسلامی ایران همچنین اظهار داشته «تلاش کردیم» شرایط آزادی افرادی که به گفته او «احساساتی شده‌اند» یا «شرایط ویژه‌ای برای آنها پیش آمده» یا فرزند دارند، فراهم شود.

تاکنون هیچ یک از مقامات قضایی یا اجرایی جمهوری اسلامی آمار مشخصی از تعداد جان‌باختگان و بازداشتی‌های دو هفته اخیر که در شهرها و استان‌های مختلف ایران صورت گرفته، ارائه نکرده‌اند.

‌‎یلدا معیری، عکاس مطبوعاتی که بیست و نهم شهریورماه در جریان اعتراضات به مرگ در بازداشت مهسا امینی دستگیر شد، در پیامی از «زندان قرچک» که در آن به سر می‌برد، درباره وضعیت این زندان و بازداشتی‌ها گفته است: شرایط آنجا «بسیار بسیار بد است»، هر روز «دعوا و کتک‌کاری» وجود دارد، بازداشتی‌ها «امنیت جانی» ندارند و «بالغ بر ۱۰۰ نفر» را در یک «سوله ورزشی» بدون امکانت و تهویه محبوس کرده‌اند.

این روایت از درون زندان توسط یک بازداشتی روزهای اخیر در تضاد با گزارش رسانه‌ای مقامات رسمی جمهوری اسلامی از جمله دادستان کل کشور مبنی بر «مطلوب» بودن و یا معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی که بازداشتگاه‌ها را «خوب و مناسب» توصیف کرده، است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه پنجم مهرماه اعلام کرد که مقامات ایران باید به‌طور کامل به حقوق معترضانی که خواستار اجرای عدالت در خصوص جان‌باختن مهسا امینی هستند، احترام بگذارند و راوینا شامدسانی، سخنگوی نهاد حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در ارتباط با آخرین گزارش‌ها از برخورد نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی با معترضان، به «صدای آمریکا» گفته است «وضعیت در ایران غیرقابل قبول است.»

XS
SM
MD
LG