لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

اختصاصی صدای آمریکا؛ جزئیات کشته شدن یک معترض در بابل


محمدحسن ترکمان، از کشته‌شدگان اعتراضات در بابل، ایران
محمدحسن ترکمان، از کشته‌شدگان اعتراضات در بابل، ایران

یک منبع مطلع در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا از کشته شدن جوانی به نام محمدحسن ترکمان در جریان اعتراضات جاری در بابل خبر داد.

به گفته این منبع مطلع، محمدحسن ترکمان، جوان ۲۷ ساله اهل اصفهان و ساکن بابل، روز ۳۰ شهریور در جریان اعتراضات مردمی پس از اصابت گلوله به بیمارستان شهید بهشتی بابل انتقال داده شد.

بنا بر این گزارش، در آخرین مکالمه تلفنی دوستان آقای ترکمان «صدای شلوغی می‌آمد» و پس از آن جواب تلفن را نمی‌داد و پس از کمتر از یک ساعت، مردی با «صدایی خونسرد» به دوست آقای ترکمان گفته بود «رفیقت را زده‌اند در حد موت و الان بیمارستان شهید بهشتی بابل است» و سپس اعلام کردند که او فوت کرده است.

به گفته این فرد مطلع، خانواده محمدحسن ترکمان پس از اطلاع از جان باختن او، به بابل رفتند و روز ۳۱ شهریور به بیمارستان مراجعه کردند. در بیمارستان حال پدرش بد شد و او را در بخش سی‌سی‌یو بیمارستان بستری کردند.

بنا بر مستنداتی که بخش فارسی صدای آمریکا به آن دست یافته است، دلیل مرگ محمدحسن ترکمان «خون‌ریزی وسیع قفسه صدری» و «آسیب نسوج ریه» بر اثر «اصابت جسم فلزی پرتابه‌ای مدور (گلوله اسلحه)» ثبت شده است.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که خانواده این قربانی سرکوب اعتراضات، «با کلی دردسر» و پس از پی‌گیری پدر محمدحسن ترکمان «که جانباز است» توانسته بودند جنازه را تحویل بگیرند.

بنا بر این گزارش، در گفت‌وگوهایی که خانواده آقای ترکمان با فرماندار و دادستان در بابل داشتند، این مقامات ادعا کرده‌اند که «محمدحسن را منافقین» که «کُرد بودند» با «شلیک نزدیک از فاصله ۱۵ سانتی‌متری» به وسیله «کلت شاه‌کش» کشته‌اند و «یکی از آنها» دستگیر شده است؛ اما خانواده فرد کشته‌شده این ادعاها را باور نکرده‌اند.

منبع مطلع به صدای آمریکا گفت مقامات امنیتی «به هیچ وجه نگذاشتند خانواده جنازه محمدحسن را درست ببینند» و حتی هنگام غسل پیکر بی‌جان او، اجازه وارد شدن آنها را به غسال‌خانه نداده‌اند و «بدنش را کامل پوشانده بودند و فقط یک تکه کوچک از صورتش معلوم بود.»

این منبع مطلع عنوان کرد، افرادی که در بیمارستان او را دیده بودند، تأیید کرده‌اند که «یک تیر توی سرش و دو تیر توی پهلوهایش خورده بود.»

بنا بر مستنداتی که بخش فارسی صدای آمریکا به آن دست یافته است، دلیل مرگ محمدحسن ترکمان «خون‌ریزی وسیع قفسه صدری» و «آسیب نسوج ریه» بر اثر «اصابت جسم فلزی پرتابه‌ای مدور (گلوله اسلحه)» ثبت شده است.

بنا بر این گزارش، نیروهای امنیتی مسلح در روز خاکسپاری حضور پرشمار داشتند و «اجازه نمی‌دادند» کسی به جسد دست بزند و حتی اجازه ندادند خانواده‌اش او را ببینند و فقط یک گوشه از صورتش باز بود.

این منبع مطلع تأکید کرد که مقامات امنیتی خانواده آقای ترکمان را به سکوت مجبور کرده‌اند و به آنها گفته‌اند «باید بگویید تصادف بوده» و اگر جز این بگویند «برایتان بد می‌شود.»

مقامات امنیتی تلاش کردند مراسم یادبود محمدحسن ترکمان در مسجدی که تعیین می‌کنند برگزار شود، اما خانواده او نپذیرفته‌اند.

این جان‌باخته اعتراضات سراسری ۳۰ شهریور در بابل، در بهشت معصومه شاهین‌شهر، در استان اصفهان دفن شده است.

به گفته منبع مطلع، روایت‌ها درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراضات بابل در روز ۳۰ شهریور متفاوت است، اما بر اساس آن چه که مقامات گفته‌اند، «دست‌کم دو نفر کشته شده بودند.

تصویری از مزار محمدحسن ترکمان، از کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱
تصویری از مزار محمدحسن ترکمان، از کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱

دور جدید اعتراضات سراسری در استان‌های تهران، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، فارس، استان مرکزی، کرمانشاه، کرمان، یزد، سمنان، هرمزگان، قزوین، ایلام، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، همدان، قم، سیستان و بلوچستان، لرستان، اردبیل، و خوزستان به اعتراضات پیوسته‌اند.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG