لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۴

پروژه «پل‌های همبستگی» در شمال کالیفرنیا برای حمایت از مبارزات آزادی‌خواهانه ایرانیان


پل‌های همبستگی در سانفرانسیسکو

حضور تعدادی از ایرانیان بر روی پل‌های بزرگ شهرهایی مانند ساکرامنتو، سانفرانسیسکو، یا برکلی طی ماه‌های اخیر مورد توجه خودروها، شهروندان، و رسانه‌ها در شمال ایالت کالیفرنیا در آمریکا قرار گرفته است.

این گروه از ایرانیان با در دست داشتن پرچم‌ها، شعارنوشته‌ها، و تصاویری درباره اعتراضات سراسری اخیر در ایران، حمایت و پشتیبانی خود را از معترضان در ایران اعلام می‌کنند.

این پروژه، «پل‌های همبستگی» نام دارد و پس از کشته‌شدن‌ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز جنبش «زن زندگی آزادی» در ایران، توسط تعدادی از ایرانیان داوطلب در شمال ایالت کالیفرنیا شکل گرفته است.

وحید زمانی
وحید زمانی

وحید زمانی، هنرمند ایرانی، یکی از اعضای این پروژه است که باتوجه به تخصص خود در زمینه فیلم و عکاسی، کلیپ‌های تصویری متنوعی از این برنامه‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد.

آقای زمانی به صدای آمریکا می‌گوید: «هدف ما از آغاز این پروژه، آگاه کردن غیرایرانی‌ها درباره رویدادهای داخل ایران بود. ما با در دست داشتن بنرهایی حاوی شعارهایی مانند زن، زندگی، آزادی، یا حکم اعدام را متوقف کنید، و پرتره زندانیان سیاسی بر روی پل‌های شلوغی می‌رویم که معمولا ترافیک سنگینی دارند.»

او می‌افزاید: «بر اساس آماری که گرفتیم، در هر ساعت که ما روی یک پل هستیم، حدود ۳۰ هزار وسیله نقلیه از این مکان می‌گذرند و شعارها و تصاویر ما درباره ایران را مشاهده می‌کنند.»

پل‌های همبستگی در سانفرانسیسکو
پل‌های همبستگی در سانفرانسیسکو

وحید زمانی تأکید می‌کند که هدف او و دوستانش، گسترش این پروژه به شهرهای دیگر آمریکا است و آنها امیدوارند که روزی چنین اقدامی حتی روی پل‌های بزرگ و مشهور سایر کشورهای جهان نیز انجام شود.

به گفته این هنرمند ایرانی، پروژه پل‌های همبستگی تاکنون در پنج شهر ساکرامنتو، دیویس، سانفرانسیسکو، برکلی، و سن‌حوزه اجرا شده است و اعضای گروه تلاش می‌کنند تا برنامه‌ مشابهی را در شهرهای جنوب کالیفرنیا، و سایر ایالات آمریکا برگزار کنند.

وحید زمانی تأکید می‌کند که اجرای همزمان چنین طرحی روی پل‌های شهرهای مختلف جهان بدون شک مورد توجه رسانه‌های گروهی قرار می‌گیرد و در حمایت از جنبش آزادی‌خواهی ایرانیان داخل ایران تأثیرگذار خواهد بود.

او می‌افزاید: «این پروژه، از آغاز با همکاری گروه‌های کوچک محلی در شهرهای مختلف شمال کالیفرنیا شکل گرفت که از ابتدای جنبش زن، زندگی، آزادی در شهرهای خود تظاهرات کردند، یا در زمینه مسائل مرتبط با ایران فعال بودند.»

وحید زمانی یادآور می‌شود که تمامی اعضا، کاملا داوطلبانه در این برنامه‌ها شرکت می‌کنند و تنها هدف آنها، حمایت از مبارزات آزادی‌خواهانه داخل ایران است.

XS
SM
MD
LG