لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

یاسمین مقبلی در گفتگو با صدای آمریکا: از کودکی می‌خواستم به فضا بروم


یاسمین مقبلی
یاسمین مقبلی

کنفرانس خبری اعضای مأموریت «کرو ۷»، روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئیه، در مرکز فضایی جانسون در شهر هیوستون در ایالت تگزاس آمریکا برگزار شد.

در این نشست، یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی - آمریکایی؛ آندریاس موگنسن، فضانورد دانمارکی؛ ساتوشی فوروکاوا، فضانورد ژاپنی؛ و کنستانیتن بوریسوف، فضانورد روسی شرکت داشتند.

این فضانوردان در ماه اوت سال جاری میلادی از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شوند و چند ماه در این مرکز اقامت خواهند داشت.

یاسمین مقبلی فرماندهی این ماموریت فضایی را بر عهده دارد و این موضوع باعث شده است تا ایرانیان در نقاط مختلف جهان با شور و هیجان زیادی پیگیر خبرهای این مأموریت باشند.

پس از برگزاری این کنفرانس خبری، یاسمین مقبلی در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا درباره نخستین سفر خود به فضا به توضیحاتی داد.

آندریاس موگنسن، یاسمین مقبلی، کنستانیتن بوریسوف
آندریاس موگنسن، یاسمین مقبلی، کنستانیتن بوریسوف

. این نخستین سفر شما به فضا است، چقدر هیجان‌زده هستید؟ درباره احساسی که دارید، بگویید.

خیلی جالبه، به قدری درگیر تمرین بودیم که جز در یکی دو روز آخر به این موضوع توجه نداشتم. الان که این کنفرانس خبری برگزار می‌شود، یا در حال انجام آخرین کارهای دیگر روی زمین هستیم، با واقعیت مواجه شدم.

از کلاس ششم می‌خواستم که به فضا بروم، باور کردنی نیست که در کمتر از یک ماه دیگر به فضا می‌‌روم.

. والدین، همسر، و فرزندان شما چقدر خوشحال هستند، و آیا حمایت می‌کنند ؟

در ابتدا، وقتی در ناسا ثبت نام کردم، مادرم گفت که مشکلی ندارد که فضانورد شوم ولی نمی‌خواهد که من به فضا بروم، فکر می‌کنم مقداری نگران بود. الان پدر و مادرم بسیار هیجان‌زده هستند. آنها می‌دانند که این کاری است که از کودکی می‌خواستم انجام دهم و همیشه من را تشویق می‌کردند.

همسرم به خاطر من هیجان‌زده است، ولی باید در غیاب من از دو دخترمان نگهداری کند و قطعاً کارهای زیادی خواهد داشت.

دو دختر دوقلوی ما می‌دانند که مادرشان با موشک به فضا می‌رود، ولی مطمئن نیستم که دقیقا چه فکر می‌کنند. نمی‌دانم که آیا درکی از زمان یا اینکه مادرشان چه مدتی دور خواهد بود دارند یا نه، جالب خواهد بود که از فضا با آنها صحبت کنم.

اعضای مأموریت «کرو ۷»
اعضای مأموریت «کرو ۷»

. شما فرمانده عملیات هستید، توضیح می‌دهید که چه مسئولیت‌هایی دارید ؟

به‌عنوان فرمانده عملیات «کرو ۷»، باید از امنیت فضانوردان و فضاپیما اطمینان حاصل کنم، و اهداف عملیات؛ یعنی رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی ‌و بازگشت به زمین، تأمین شود.

البته من خود را فقط عضوی از این گروه فوق‌العاده می‌دانم، دو نفر از اعضای گروه در گذشته به فضا رفتند، من و کنستناتین برای نخستین بار به فضا می‌رویم.

بنابراین فقط نقاط قوت و ضعف آنها را در نظر می‌گیرم و یا استفاده از منابعی که داریم، هماهنگی لازم را ایجاد می‌کنم.

. این آغازی برای شما محسوب می‌شود. مرحله بعدی چیست، سفر به ماه یا مریخ؟ آینده را چگونه می‌بینید ؟

اخیرأ اسامی اعضای گروه «آرتمیس ۲» اعلام شد و آنها آموزش‌های خود را شروع کردند.
مرحله بعدی این است که برای فرود انسان بر کره ماه آماده شویم.

خیلی مشتاق هستم تا بخشی از این پروژه باشم، چون فکر می کنم قدم‌ گذاشتن‌ روی یک کره دیگر بسیار هیجان‌انگیز است، و اینکه رفتن به ماه از اهمیت زیادی برای رسیدن به مریخ برخوردار است. امیدوارم بخشی از این مأموریت باشم.

اعضای مأموریت «کرو ۷»
اعضای مأموریت «کرو ۷»

. کودکان و نوجوانان ایرانی زیادی هستند که می‌خواهند مانند شما باشند، به ناسا ملحق شوند یا فضانورد باشند، چه توصیه‌ای برای آنها دارید ؟

باید هر کاری را که لازم است، انجام دهید، در دوران کاری خود موارد زیادی بوده که در کاری موفق نبودم یا فکر کردم که به نتیجه نمی‌رسم. البته این چالش‌ها برای افراد مختلف، و در کشورهایی که زندگی می‌کنند، متفاوت است، ولی سعی کنید هر کاری که می‌توانید، انجام دهید.

این به آن معنی نیست که کار آسان است، یا با موانعی مواجه نمی‌شوید، ولی سعی کنید از سایرین نیز کمک بگیرید و هر کاری که می‌توانید برای رسیدن به هدف خود انجام دهید.

یاسمین مقبلی
یاسمین مقبلی

. شما از جنبش «زن زندگی آزادی» در ایران حمایت کرده‌اید. در کنفرانس خبری به این جنبش و زنان ایرانی اشاره شد. چرا این موضوع برای شما مهم است ؟

من بسیار از زنان و مردان ایرانی الهام گرفتم. همانطور که می‌دانید من موقعیت‌های زیادی داشتم که متأسفانه در اختیار مردم در سایر نقاط جهان قرار نگرفته است.

از نظر من، وقتی کسی می‌خواهد تلاش کند و کاری انجام دهد، نباید موانعی در راهش ایجاد شود که او را از آن کار بازدارد. مردم ایران در حال مبارزه هستند، و این‌ مبارزه را نه‌ تنها برای خود، بلکه برای نسل‌های آینده انجام می‌دهند، این بسیار شجاعانه و الهام‌بخش است.

. نمی‌خواهم در موقعیت دشواری قرار بگیرید ولی اگر مایل هستید، خوشحال می‌شویم که پیامی هم به زبان فارسی بدهید، هر پیامی که می‌خواهید.

برای همه که تو دنیا دارند نگاه می‌کنند، هر کاری که باید بکنی، اگر یک آرزو داری، کار کن برای آن، بعضی وقتها خیلی سخته، بعضی وقت‌ها کسانی هستند که می‌گن نمی‌شه، ولی اگه می‌خوای، همیشه یک راه هست که اون چیز بشه.

ساتوشی فوروکاوا، لورال اوهارا، آندریاس موگنسن، یاسمین مقبلی، کنستانیتن بوریسوف
ساتوشی فوروکاوا، لورال اوهارا، آندریاس موگنسن، یاسمین مقبلی، کنستانیتن بوریسوف

یکی دیگر از حاضرین در این نشست، لورال اوهارا، فضانورد آمریکایی بود که در سفری جداگانه در ماه سپتامبر سال جاری، همراه با دو فضانورد روسی، از قزاقستان به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام خواهد شد.

فضانوردان مأموریت «کرو ۷» قرار است روز سه‌شنبه ۱۵ اوت، با فضاپیمای «درگن» شرکت «اسپیس‌اکس» به فضا بروند. این فضاپیما توسط موشک «فالکون» به مدار زمین پرتاب می‌شود. این هفتمین مأموریت چرخشی خدمه است که این شرکت برای ناسا انجام می‌دهد.

XS
SM
MD
LG