لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

فیلم «منطقه بحرانی» برنده جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه در جشنواره لوکارنو شد


تصویری از فیلم «منطقه بحرانی» به کارگردانی علی احمدزاده
تصویری از فیلم «منطقه بحرانی» به کارگردانی علی احمدزاده

فیلم «منطقه بحرانی» به کارگردانی علی احمدزاده، از سوی هیات داوران جشنواره لوکارنو، جایزه پلنگ طلایی بهترین فیلم بخش مسابقه بین‌المللی هفتاد و ششمین دوره جشنواره را از آن خود کرد.

به گزارش پناه‌ فرهاد بهمن، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از جشنواره لوکارنو، علی احمدزاده، کارگردان این فیلم که در ایران، و خارج از ساز و کار ممیزی جمهوری اسلامی ساخته شده است، به دلیل فشارهای امنیتی نتوانسته بود در این جشنواره حضور داشته باشد.

به گفته تهیه‌کنندگان فیلم منطقه بحرانی، عوامل این فیلم در هفته‌های اخیر تحت فشار و «شکنجه روانی» برای انصراف از حضور در جشنواره لوکارنو قرار داشته‌اند.

سینا دانائیان، یکی از تهیه‌کنندگان «منطقه ممنوعه» که جایزه پلنگ طلایی را به نمایندگی از عوامل فیلم دریافت کرد، پس از دریافت جایزه، با ابراز ناراحتی از اینکه آقای احمدزاده، در مراسم درفت جوایز حاضر نیست، خطاب به حاضران گفت: «از شما می‌خواهم که از اهدای این جایزه خوشحال نباشید.»

او خطاب به حضار افزود: «باید عصبانی باشید؛ عصبانی از سانسوری که در ایران و خارج از ایران، از چپ و راست به سینماگران اعمال می‌شود. عصبانی از اینکه هنوز چنین رژیمی در ایران حکمفرماست.»

صحبت‌های آقای دانائیان با تشویق ممتد و ایستاده حاضران همراه شد.

فیلم «منطقه ممنوعه» که به صورت غیرقانونی و زیرزمینی، و پیش از خیزش «زن زندگی آزادی» ساخته شده، قصه یک فروشنده مواد مخدر است که بیننده را با خود برای دیدن چهره‌ای کاملا متفاوت از روایت رسمی همراه می‌کند.

بازیگران زن در این فیلم، حجاب اجباری ندارند و ادبیات بازیگران، شیوه‌ای اغراق‌شده و ساختارشکن در استاندارد سیاست و سنت جاری در ایران است.

XS
SM
MD
LG