لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

سونامی مرگ شهروندان بر اثر مصرف مشروبات سمی؛ از کرج و حاشیه تهران تا هرمزگان و آذربایجان


مرگ بر اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی
مرگ بر اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی

سونامی مسمومیت بر اثر مصرف مشروبات الکلی سمی که از ۲۴ خرداد و از کرج شروع شد بعد از فراگیری بخشهای وسیعی از ایران ششم تیر به پایتخت رسید.

خبرگزاری فارس روز سه شنبه ۶ تیر به نقل از امیر احمدی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان در جنوب غرب استان تهران اعلام کرد: «بر اثر مصرف مشروبات الکلی در این شهرستان، ۲ نفر فوت کرده‌اند و ۲ نفر دیگر نیز بینایی خود را از دست داده‌اند.»

رسانه‌های داخلی ایران در روزهای پایانی خرداد اعلام کردند بیش از ۱۴۰ نفر در استان البرز براثر مصرف مشروبات الکلی، مسموم شدند، بیش از ۱۰ نفر جان خود را از دست دادند و دستکم ۵ مصرف‌کننده این مشروبات، برای همیشه نابینا شدند. این آمار را رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز تائید کرد.

این مسمومیتها که برخی آنرا در امتداد «مسموم‌سازی در مدارس» می‌دانند به سرعت به دیگر نقاط کشور رسید، در استان هرمزگان، سپس آذربایجان غربی و حاشیه تهران هم موارد مشابهی از مسمومیت، مرگ و نابینایی ناشی از مصرف مشروبات الکلی مسموم گزارش شد.

براساس اعلام رسانه‌ها شمار آسیب‌دیدگان در این مناطق نیز از ۵۰ نفر فزونی یافت.

ششم تیرماه خبرگزاری مهر به نقل از محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص مراقبت‌های ویژه اعلام کرد که «مراجعه بیماران ناشی از مسمومیت الکلی در هفته گذشته به بیمارستان‌های تهران افزایش داشته است.»

براساس این گزارش مسمومیت‌های اخیر ناشی از مصرف مشروبات الکلی به غیر از فوتی و نابینایی مصرف‌کنندگان، در شماری از این افراد نیز ایجاد مرگ مغزی و کاهش شدید سطح هوشیاری کرده و عده‌ای را نیز به انجام دیالیز واداشته است.

محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه در واکنش به حوادث مرگبار مسمومیت‌های الکلی ضمن اشاره به حرام بودن آن گفت: «بحث فروش الکل‌های سهمیه‌ای صنعتی در بازار آزاد و ادغام این الکل‌ها با محلول‌های دیگر و توزیع آنها مطرح است. لذا دستگاه‌های امنیتی باید بررسی‌های لازم را درخصوص افرادی که مبادرت به این کار می‌کنند به‌عمل آورند.»

همشهری آنلاین رسانه وابسته به شهرداری تهران سه‌شنبه ۶ تیر مدعی شد که در جریان تحقیقات انجام شده درباره منشأ این مسمومیت‌ها معلوم شده که متانول یا همان الکل صنعتی در یکی از کارخانه‌های اشتهارد تولید و از آنجا به کارخانه‌ تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی منتقل شده است.

به نوشته این رسانه حکومتی، ادامه بررسی‌ها نشان داد که در ادامه چند نفر الکل‌ها را در حجم وسیعی از آنجا خریده و در ادامه با ترکیب آب، اسانس و سایر مواد با الکل صنعتی از طریق چند توزیع کننده، الکل‌های مسموم کننده را به‌عنوان مشروبات الکلی به افراد زیادی فروخته‌اند.

کاظم علمداری، جامعه شناس در این‌باره به صدای آمریکا گفته بود:«مسبب این اقدامات و
مرگها، بدون شک جمهوری اسلامی است چرا که ممنوعیت استفاده از مشروبات استاندارد باعث شده مردم به سمت الکل‌های تقلبی و دست‌ساز روی بیاورند که همین امر باعث ایجاد خطر برای مردم شده است.»

XS
SM
MD
LG