لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

مسمومیت‌ ناشی از مصرف الکل تقلبی به استان هرمزگان رسید


الکل صنعتی . آرشیو
الکل صنعتی . آرشیو

بر اثر مصرف مشروبات دست‌ساز حاوی الکل متانول، تاکنون ۱۱ تن در شهرستان حاجی‌آباد استان هرمزگان مسموم و در بیمارستان بستری شده‌اند.

محمود حسین پور، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، روز پنجشنبه با اعلام این خبر گفت که دو تن در بخش مراقبت‌های ویژه آی‌سی‌یو بستری شدند و سه تن دیگر با علائم تاری دید و سرگیجه در بخش داخلی بستری و تحت نظر هستند.

در این حال، از شرایط شش تن دیگر از مسموم شدگان خبری منتشر نشده است.

در این ارتباط، به گزارش خبرگزاری ایسنا رئیس کل دادگستری هرمزگان از شناسایی و دستگیری دو تن از «عوامل اصلی تهیه و توزیع مشروبات الکلی مسموم در شهرستان حاجی آباد» خبر داد.

مجتبی قهرمانی اعلام کرد: «با توجه به حساسیت موضوع به علت مسمومیت حدود ۱۱ تن، به دستور مقام قضایی، تحقیقات فنی و پلیسی از متهمین بلافاصله از همان لحظه دستگیری آغاز شده است.» او افزود که تحقیقات برای شناسایی دیگر متهمان این پرونده ادامه دارد.

پیش از این، در روز ۲۶ خرداد، گزارش‌هایی از مسمومیت ده‌ها تن و جان‌باختن دست کم ۱۰ تن بر اثر استفاده از نوشیدنی‌های الکلی مسموم در رسانه‌های داخلی منتشر و اعلام شد که مسموم شدگان با محدوده سنی «بین ۱۶ تا ۵۰ سال» و در بیمارستان‌های «کوثر، البرز، رجایی، و کسری» استان البرز بستری شده‌اند.

همچنین حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز، مرگ «۱۵ تن» و مسمومیت و بستری شدن «حدود ۱۸۰ تن» را تایید کرده بود.

در روز ۳۱ خرداد نیز دستگاه قضایی جمهوری اسلامی از بازداشت «یکی از متهمان اصلی» تولید و ساخت آنها پس از «دستور رئیس قوه قضائیه» خبر داد.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی که در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد، ایران از لحاظ مصرف الکل در جهان، رتبه نهم را به خود اختصاص داده است.

کاظم علمداری، جامعه‌شناس، به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته بود که جمهوری اسلامی «مسئول مستقیم جان‌های گرفته شده بر اثر مصرف الکل تقلبی» است.

XS
SM
MD
LG