لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

شمار قربانیان مسمومیت الکلی در کرج به ۱۵ نفر افزایش یافت


الکل صنعتی
الکل صنعتی

دانشگاه علوم پزشکی البرز روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد اعلام کرد شمار قربانیان مسمومیت الکلی در کرج به ۱۵ تن افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش، مصرف مشروب تهیه شده با الکل متعلق به یک کارخانه تولید اسپری مو در شهرک صنعتی اشتهارد منجر به مسمومیت الکلی ۱۸۲ نفر شده است.

برخی منابع آگاه هم در گفتگو با رسانه‌های داخلی از نابیناشدن سه تا چهار تن از مسموم‌شدگان خبر داده‌اند.

پیشتر حسین بابکان، رئیس بیمارستان تامین اجتماعی استان البرز، مسمومیت این افراد را ناشی از مصرف مشروبات الکلی از نوع متانول ذکر کرده بود.

این در حالی است که در روزهای گذشته برخی از مسئولان جمهوری اسلامی با اعلام آمار ناقص و متناقض، از انتشار ارقام یکپارچه در این باره پرهیز کرده‌اند.

آمار قربانیان و مصدومان مسمومیت الکلی در کرج، مسئولان قضایی جمهوری اسلامی را هم به واکنش واداشت.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، روز دوشنبه ۲۹ خردادماه، با تاکید بر حرام‌بودن مصرف مشروبات الکلی گفت :‌«کسانی که مسکر را صرف می‌کنند، اینها کار حرامی انجام می‌دهند.»

این در حالیست که کارشناسان یکی از دلایل افزایش آمار جان‌باختگان مسمومیت الکلی را خودداری مراجعه بیماران به مراکز درمانی به دلیل هراس از برخوردهای قضایی می‌دانند.

بر پایه گزارش سازمان بهداشت جهانی که در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد، ایران از لحاظ مصرف الکل در جهان، رتبه نهم را به خود اختصاص داده است.

برپایه قوانین جمهوری اسلامی ایران، خرید، فروش و مصرف مشروبات الکلی غیرمجاز است. اما گزارش‌ها حاکی از رواج تهیه و فروش نوشیدنی‌های الکلی در دهه‌های گذشته به شکل زیرزمینی و در غیاب نظارت‌های قانونی در کشور است.

نکته‌ای که محمدکاظم عطاری، پزشک ساکن آمریکا، نیز در گفتگو با صدای آمریکا به آن اشاره کرده است.

بر پایه آمار منتشرشده از سوی مقامات جمهوری اسلامی در فاصله اسفند ۱۳۹۸ تا فروردین ۱۳۹۹ بیش از سه هزار نفر دچار مسمومیت الکلی شدند که ششصد نفر از آنها جان باختند.

XS
SM
MD
LG