لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۲

قوه قضائیه از بازداشت یکی از «متهمان اصلی» تولید نوشیدنی‌های الکلی مسموم کرج خبر داد


الکل صنعتی

پس از گذشت چند روز از واقعه مرگبار توزیع نوشیدنی‌های الکلی مسموم در استان البرز، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی از بازداشت «یکی از متهمان اصلی» تولید و ساخت آنها پس از «دستور رئیس قوه قضائیه» خبر داده است.

بنا بر اعلام مرکز رسانه قوه قضائیه جمهوری اسلامی، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز گفته است این اتفاق تاکنون منجر به مرگ «۱۵ نفر» و مسمومیت و بستری شدن «حدود ۱۸۰ نفر» شده است.

او از شناسایی و بازداشت «سه نفر از خرده‌فروشان» مرتبط که نقش «توزیع مشروبات الکلی دست‌ساز» را داشته‌اند، خبر داد و گفت: این سه نفر اعلام کردند که الکل‌های مذکور را به اسم «اتانول» از «دو فروشنده تجهیزات پزشکی» تهیه کرده و پس از ترکیب به فروش رسانده‌اند که آن دو فروشنده و یک واسطه هم «بازداشت» شدند.

بیست و ششم خرداد ماه گزارش‌هایی از مسمومیت ده‌ها نفر و جان‌باختن دست کم ۱۰ نفر بر اثر استفاده از نوشیدنی‌های الکلی مسموم در رسانه‌های داخلی منتشر و اعلام شد که این افراد با محدوده سنی «بین ۱۶ تا ۵۰ سال» و در بیمارستان‌های «کوثر، البرز، رجایی، و کسری» استان البرز بستری شده‌اند.

در مورد تعداد افراد بستری و فوتی‌ها در روزهای گذشته آمارهای ضد و نقیضی از سوی مقامات جمهوری اسلامی منتشر شد. در روزهای بعد آمارها افزایش یافت که برخی کارشناسان از جمله دلایل آن را خودداری مراجعه بیماران به مراکز درمانی به دلیل «هراس از برخوردهای قضایی» می‌دانند.

رئیس کل دادگستری استان البرز در ادامه با اظهار اینکه تحقیقات تکمیلی به کارخانه‌ای در شهرک صنعتی اشتهارد منتهی شد که در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی فعالیت دارد. به گفته این مقام قضایی صاحب کارخانه «با ادعای تهیه محصولات آرایشی اقدام به اخذ الکل سهمیه‌ای» کرده و سپس «مبادرت به فروش غیرقانونی» الکل‌ها کرده است.

جمهوری اسلامی مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران را ممنوع کرده و احکام قضایی برای مصرف‌کنندگان آن شامل مجازات‌هایی از جمله شلاق و اعدام است. همزمان طی چهار دهه گذشته، همواره مصرف این نوشیدنی‌ها در سطحی گسترده بدون نظارت‌های بهداشتی و قانونی بر تولید و توزیع آنها، جریان داشته است.

فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز همچنین اعلام کرده است که روز گذشته [سه‌شنبه سی‌ام خرداد ماه] نیز یکی از «متهمان اصلی» تولید و ساخت نوشیدنی‌های الکلی مسموم در کرج، در یکی از «استان‌های جنوب غربی» کشور شناسایی و بازداشت شده است.

بر پایه گزارش سازمان بهداشت جهانی که در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد، ایران از لحاظ مصرف الکل در جهان، رتبه نهم را به خود اختصاص داده است.

در این حال، کاظم علمداری، جامعه‌شناس به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته است: «مسئول مستقیم جان‌های گرفته شده بر اثر مصرف الکل تقلبی، جمهوری اسلامی است.»

XS
SM
MD
LG