لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

مشاور امنیت ملی کاخ سفید به صدای آمریکا: کنار مردم ایران می‌ایستیم


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، آرشیو
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید خطاب به مردم ایران اعلام کرد آمریکا از حقوق آن‌ها حمایت می‌کند و در کنارشان می‌ایستد. آقای سالیوان به بخش فارسی صدای آمریکا گفت ما در کنار مردم ایران به ویژه زنان ایرانی می‌ایستیم.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حاشیه برگزاری مراسم اعطای جایزه «شجاعت آکسی» گفت:‌ «پیام من به مردم ایران همان است که رئیس جمهوری آمریکا در سازمان ملل در مورد ایران ایراد کرد: ما با مردم ایران و به ویژه زنان ایرانی می‌ایستیم که در حال احقاق حقوق و کرامت خود هستند.»

جیک سالیوان در ادامه افزود: «ما به حمایت خود از آن‌ها و همه کسانی که در جهان در پی حقوق خود هستند، ادامه می‌دهیم.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید نامه‌ای از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را در این مراسم خواند که در آن از شجاعت مسیح علی‌نژاد و ایستادگی او در مقابل سرکوب و ارعاب، تقدیر کرده و آن را ستود.

اعطای جایزه به ولودیمیر زلنسکی و مسیح علی‌نژاد

مراسم اعطای جایزه پنجشنبه پنجم آبان و در موسسه صلح آمریکا در شهر واشنگتن برگزار شد. رئيس جمهوری اوکراین یکی از دریافت کنندگان این مراسم بود. اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین آمریکا، جایزه را به نمایندگی از او دریافت کرد.

سفیر اوکراین در آمریکا در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «آن‌چه ما در ایران شاهد آن هستیم و آن‌چه مردم اوکراین به قطع نمونه آن هستند، این است که ما همه عاشق آزادی هستیم و فقط می‌خواهیم در صلح زندگی کرده، در خانه‌های خود باشیم و همانی باشیم که هستیم.»

خانم مارکارووا افزود: «متاسفانه از سوی فدراسیون روسیه که یک رژیم تهاجمی است مورد حمله قرار گرفته‌ایم و آن‌ها از پهپادهایی استفاده می‌کنند که رژیم ایران به آن‌ها داده است که مایه شرمساری است چرا که فکر می‌کنم مردم ایران و اوکراین می‌توانند دوست باشند و خیلی از ارزش‌های مشترک با هم داریم. بچه‌هایمان را بزرگ کنیم، غذا درست کنیم، خوشحال باشیم. دیدن این زنان جوان که برای برای حقوق خود نبرد می‌کنند چون می‌خواهند خودشان باشند، خیلی دلگرم کننده است. و می‌دانم این احساس در قلب خیلی از مردم اوکراین است و از آن حمایت می‌کنند.»

سفیر اوکراین در ایالات متحده همچنین افزود تمامی طرف‌هایی که در کشتار غیرنظامیان در اوکراین دست دارند، باید پاسخگو باشتد. او با توجه به انکارهایی که از سوی مقامات جمهوری اسلامی در تحویل پهپادها به روسیه ابراز می‌شود گفت: «به رغم تمام انکارهایی که می‌کنند، این پهپادها زیرساخت‌های شهری ما و خانه‌های ما را هدف می‌گیرد. این پهپادها مردم ما را می‌کشد. ما بقایای آن و کاری که می‌کند را می‌بینیم. این قدر شواهد وجود دارد که اگر تحقیقی صورت گیرد، مشخص می‌شود اوکراین حقیت و واقعیت را می‌گوید. ما می‌خواهیم همه را پاسخگو نگه داریم و نه فقط روسیه که از این پهپادها استفاده می‌کند. این حمایت تسلیحاتی که صرف کشتن غیرنظامیان می‌‌شود هم باید متوقف شود.»

مسیح علی‌نژاد جایزه خود را به زنان ایران تقدیم کرد

مسیح علی‌نژاد محری برنامه «تبلت» صدای آمریکا پس از دریافت جایزه خود گفت: «بسیار افتخار می‌کنم که در کنار رئیس جمهوری اوکراین این جایزه را دریافت می‌کنم ولی این جایزه را به زنان شجاع ایران، تقدیم می‌کنم.»

خانم علی‌نژاد الزود: «دو ماه پیش که به من گفتند قرار است این جایزه را دریافت کنم، خبر نداشتم که این روزها زنان مشغول انقلاب در ایران می‌شوند. از همين رو الان همه متفق‌القول هستیم که «نه» چه واژه زیبا و قدرتمندی است.»

آکسی، در زبان یونانی به معنای «نه» است و این جایزه با الهام از پاسخ منفی رئیس جمهوری وقت یونان به ارتش آلمان نازی و مقاومت مردم این کشور که حاضر به تسلیم نشدند، شکل گرفته است.

XS
SM
MD
LG