لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

بلینکن با وزیران خارجه اسرائیل و امارات دیدار می‌کند؛ گفت‌و‌گوهای سه‌جانبه در رابطه با امنیت و ثبات منطقه


 آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا (آرشیو)
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا (آرشیو)

وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۱۷ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، روز چهارشنبه ٢١ مهر در دو ملاقات جداگانه با وزیران خارجه اسرائیل و امارات متحده عربی دیدار خواهد کرد.

بر اساس این بیانیه، آقایان بلینکن، لاپید، و آل نهیان سپس در یک دیدار سه جانبه پیشرفت‌های به دست آمده از زمان امضای توافق‌های ابراهیم، فرصت‌های آینده برای همکاری، و مسائلی مانند امنیت و ثبات منطقه را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، جمعه ۲۶ شهریور با اشاره به موفقیت «توافق‌های ابراهیم»، گفته بود که ایالات متحده کشورهای دیگر را نیز تشویق می‌کند روابط خود با اسرائیل را عادی‌ کنند.

آقای بلینکن با اشاره به مزایای اقتصادی این قراردادها افزود، دولت بایدن به «تلاش‌های موفق دولت قبلی [ایالات متحده] برای به پیش رفتن روند عادی‌سازی روابط ادامه خواهد داد.»

امارات متحده عربی روز چهارشنبه ۲۳ تیر نخستین کشور حوزه خلیج فارس بودکه سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد.

سفارت اسرائیل در امارات متحده عربی نیز روز ٨ تیر و در جریان سفر یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در شهر ابوظبی افتتاح شده بود. اسرائیل یک دفتر امور کنسولی را هم در شهر دبی دایر کرد.

روابط اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین در زمان دولت دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، و طی توافق‌های ابراهیم، عادی شد. متعاقب آن سودان و مراکش هم روابط خود را با اسرائیل عادی کردند.

XS
SM
MD
LG