لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

تام کاتن: نباید به جمهوری اسلامی باج داد؛ جان کربی: اقدامی بشردوستانه است


جان کربی | تام کاتن
جان کربی | تام کاتن

سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن در بیانیه‌ای نوشت: «در حالی که ما همیشه از آزادی گروگان‌ها استقبال می‌کنیم، اگر دوتابعیتی‌ها پس از پرداخت ۶ میلیارد دلار باج به جمهوری اسلامی، آزاد شوند، این مماشات باعث می‌شود که آیت‌الله‌ها گروگان‌های بیشتری بگیرند.»

سناتور تام کاتن از ایالت آرکانزاس افزود: «نیروهای جمهوری اسلامی، از تروریسم حمایت مالی می‌کنند و روسیه را مسلح می‌کنند. این چرخه بهره‌گیری تا زمانی ادامه خواهد داشت که جو بایدن پاسخ قاطعانه به تجاوزات آنها بدهد.»

شبکه خبری الجزیره قطر اما در خبری فوری به نقل از جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که« پولهای آزاد شده ایران از کره جنوبی در حسابی در قطر نگهداری و تنها برای خریدهای بشردوستانه ایران هزینه خواهد شد.»

روز پنجشنبه خبری منتشر شد که جمهوری اسلامی در قبال دریافت ۶ میلیارد دلار از پولهای بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی با آزادی ۵ گروگان آمریکایی ایرانی موافقت کرده است.

ساعتی بعد شماری از رسانه‌ها اعلام کردند این رقم با موافقت آمریکا به حسابی در کشور قطر واریز می‌شود و جمهوری اسلامی حق هزینه‌کرد آن را به جز برای خریدهای بشردوستانه آنهم با نظارت کشور قطر، نخواهد داشت.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، خبر انتقال «پنج زندانی» آمریکایی ایرانی از زندان اوین به حبس خانگی را «گامی امیدوارکننده» خواند.

او ضمن ذکر نام‌های سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی گفت: دو آمریکایی دیگر هم که اصلا نباید بازداشت می‌شدند، فعلا ترجیح می‌دهند هویت‌شان ناشناس بماند.

آدرین واتسون تاکید کرد که دولت جو بایدن همچنان از نزدیک، شرایط آنها را رصد می‌کند و «البته تا بازگشت همه آنها به ایالات متحده آرام نخواهیم گرفت.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به تداوم مذاکرات «ظریف و حساس» برای آزادی نهایی این شهروندان آمریکایی، از ارائه جزئیات درباره وضعیت آنها در حبس خانگی و یا تلاش‌های دولت بایدن برای تضمین آزادی‌شان خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG