لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

بلینکن: می‌خواهیم مطمئن شویم که روند را تکمیل کرده و زندانی‌ها را به خانه بازمی‌گردانیم


بلینکن: می‌خواهیم مطمئن شویم که این روند را تکمیل کرده و زندانی‌ها را به خانه بازمی‌گردانیم
بلینکن: می‌خواهیم مطمئن شویم که این روند را تکمیل کرده و زندانی‌ها را به خانه بازمی‌گردانیم

در یک به‌روز رسانی خبری، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، با ابراز خوشحالی از اینکه از دوتابعیتی‌ها از زندان خارج شده‌اند گفت: «اما می‌خواهیم مطمئن شویم که این روند را تکمیل کرده و آنها را به خانه نزد خانواده‌هایشان بازمی‌گردانیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین به خبرنگار سی‌ان‌ان گفت که به غیر از گروه پنج‌نفره‌ای که قبلا به حبس خانگی منتقل شده‌اند، از شهروندان آمریکایی یا ایرانیانی با «اقامت دائم» که در ایران با بازداشت غیرقانونی مواجه هستند، اطلاعی ندارد.

خبرنگار سی‌ان‌ان در پیام‌رسان اکس به نقل «آنتونی بلینکن» نوشت: «وزارت خارجه به طور فعال با فرایند آزادسازی پنج آمریکایی که با موفقیت از زندان‌های ایران به شرایط بهتر حبس خانگی منتقل شده‌اند، درگیر بوده است.»

پیش‌تر نیز بلینکن گفته بود ایران هیچ‌گونه «تخفیف تحریمی» به ازای آزادی پنج زندانی دوتابعیتی دریافت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنتونی بلینکن در پاسخ به پرسشی درباره فرایند آزادی زندانیان دوتابعیتی در بند جمهوری اسلامی و «آزادسازی ۶ میلیارد دلار وجوه بلوکه شده ایران» به خبرنگاران گفت: «ایران هیچ‌گونه تخفیف تحریمی به ازای آزادی پنج آمریکایی دریافت نخواهد کرد.

جرد گنسر، وکیل سیامک نمازی، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، و شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» روز پنجشنبه از انتقال چهار شهروند آمریکایی زندانی، به یک هتل در تهران خبر دادند.

به گفته آقای گنسر، این افراد به مدت چند هفته و تا زمان کسب اجازه برای خروج از ایران، در هتل نگهداری می‌شوند.

کاخ سفید شمار زندانیان آمریکایی ایرانی‌تبار در اختیار جمهوری اسلامی که به هتلی منتقل شده‌اند را پنج تن اعلام کرد و از این اقدام استقبال کرده است.

سیامک نمازی، عماد شرقی، و مراد طاهباز هویت سه تن از این چهار زندانی آمریکایی است. هنوز هویت چهارمین و یا پنجمین زندانی آمریکایی منتقل شده به هتل، مشخص نیست.

آقای گنسر ابراز امیدواری کرد که انتقال این شهروندان آمریکایی‌، زمینه‌ساز آزادی نهایی و بازگشت‌شان به آمریکا شود و تصریح کرد هیچ تضمینی درباره آنچه رخ خواهد داد، وجود ندارد.

جرد گنسر همچنین به نقل از زندانیان منتقل‌شده به هتل گفته است این هتل تحت مراقبت مقامات ایرانی خواهد بود. او به نام این هتل اشاره نکرد.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هم خبر انتقال «پنج زندانی» آمریکایی ایرانی از زندان اوین به حبس خانگی را «گامی امیدوارکننده» خواند.

او ضمن ذکر نام‌های سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی گفت: «دو آمریکایی دیگر هم که اصلا نباید بازداشت می‌شدند، فعلا ترجیح می‌دهند هویت‌شان ناشناس بماند.»

آدرین واتسون تاکید کرد که دولت جو بایدن همچنان از نزدیک، شرایط آنها را رصد می‌کند و «البته تا بازگشت همه آنها به ایالات متحده آرام نخواهیم گرفت.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به تداوم مذاکرات «ظریف و حساس» برای آزادی نهایی این شهروندان آمریکایی، از ارائه جزئیات درباره وضعیت آنها در حبس خانگی و یا تلاش‌های دولت بایدن برای تضمین آزادی‌شان خودداری کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG