لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

ایران «آزادسازی پول» در قبال آزادی گروگانها را تايید، اما «نحوه هزینه‌کرد» را تکذیب کرد


آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی
آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی شامگاه پنجشنبه ۱۹ مرداد با صدور بیانیه‌ای دریافت پولهای بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی در قبال آزاد کردن ۵ گروگان ایرانی آمریکایی را تایید اما سخنان مقامات آمریکا درباره نحوه هزینه‌کرد این پولها را تکذیب کرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود آورده است :«آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که برای چند سال به‌طور غیرقانونی در کره جنوبی توسط آمریکا توقیف شده بود، آغاز شده و تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود در این خصوص را دریافت کرده‌‌ایم.»

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه تصریح کرد: «نحوه بهره‌برداری از منابع و دارایی‌های مالی رفع توقیف شده در اختیار ایران است و این منابع برای نیازهای مختلف کشور حسب تشخیص مراجع ذیصلاح هزینه خواهد شد.»

این وزارتخانه در ادامه با تاکید بر اینکه «زندانیان مدنظر آمریکا کماکان در ایران حضور دارند» افزود: «در این چارچوب، آزادی تعدادی از زندانیان بی‌گناه ایرانی که طی سال‌های گذشته به طور غیرقانونی و با اتهام واهی د‌ور زدن تحریم‌های آمریکا، در این کشور دستگیر و زندانی شده‌اند، به طور جدی توسط دستگاه دیپلماسی پیگیری شده و در این راستا، آزادی تعدادی از زندانیانی که به طور غیرقانونی توسط آمریکا بازداشت شده‌اند، بزودی محقق خواهد شد.»

شبکه خبری الجزیره قطر اما شامگاه ۱۹ مرداد در خبری فوری به نقل از جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد پولهای آزاد شده ایران از کره جنوبی در حسابی در قطر نگهداری و برای خریدهای بشردوستانه ایران هزینه خواهد شد.

روز پنجشنبه خبری منتشر شد که جمهوری اسلامی در قبال دریافت ۶ میلیارد دلار از پولهای بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی با آزادی ۵ گروگان آمریکایی ایرانی موافقت کرده است.

ساعتی بعد شماری از رسانه‌ها اعلام کردند این رقم با موافقت آمریکا به حسابی در کشور قطر واریز می‌شود و جمهوری اسلامی حق هزینه‌کرد آن را به جز برای خریدهای بشردوستانه آنهم با نظارت کشور قطر، نخواهد داشت.

خانواده سیامک نمازی به تازگی توانسته‌اند از طریق تماس مستقیم تصویری، تایید کنند که زندانیان ایرانی-آمریکایی؛ سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز از زندان اوین ترخیص شده و در راه بازداشت خانگی بوده‌اند.

آن‌ها در ساعات ابتدایی روز پنجشنبه مطلع شده بودند که این سه تن همراه با یک گروگان چهارم ناشناس آمریکایی با هم به دفتر زندان برده شده‌اند.

در آنجا به چهار زندانی رسما ابلاغ شد که قرار است از زندان اوین آزاد و به حبس خانگی منتقل شوند و سپس آن‌ها به طور کتبی با این انتقال موافقت کردند.

خانواده‌های چهار گروگان آمریکایی پیش‌تر، بعد از ظهر روز چهارشنبه از سوی دولت جو بایدن مطلع شده بودند که انتظار می‌رود این چهار تن به حبس خانگی منتقل شوند.

اگرچه چهارمین زندانی آمریکایی به طور مستقیم در حال خروج از زندان اوین دیده نشده است، اما با توجه به حضور مشترک آنها در دفتر زندان، گمان می رود که او همراه با سه تن دیگر منتقل شده باشد، هرچند این موضوع هنوز تایید نشده است.

در این حال، به نظر می‌رسد پنجمین آمریکایی هم که زنی ناشناس است و بازداشتش اخیراً علنی شده بود، در حال حاضر در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

در واکنش به این تحولات، بابک نمازی، برادر سیامک نمازی، اظهار داشت: «از اینکه سیامک و سایر آمریکایی‌ها در ایران از زندان اوین خارج شده‌اند و در حبس خانگی هستند، سپاسگزاریم.»

او افزود: «اگرچه این یک تحول مثبت است، ما تا زمانی که سیامک و دیگران به خانه برنگردند، دست از فعالیت بر نخواهیم داشت. ما همچنان روز شماری می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد.»

آقای نمازی اشاره کرد: «ما به‌مدت هشت سال، رنج وحشتناک و غیرقابل توصیفی را متحمل شدیم و آرزو می کنیم که دوباره به عنوان یک خانواده کنار هم باشیم.»

XS
SM
MD
LG