لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات بر سر کنترل اسلحه توافق کردند


تصویری از کنگره ایالات متحده آمریکا
تصویری از کنگره ایالات متحده آمریکا

یک گروه از سناتورهای هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند درباره اصل قانون ایمنی اسلحه به توافق رسیده‌اند.

این بیانیه بر لزوم تامین «منابع مورد نیاز سلامت روان، بهبود ایمنی مدارس و حمایت از دانش‌آموزان»، و تشدید موانع در زمینه جلوگیری از خرید اسلحه توسط «مجرمان خطرناک و کسانی که به عنوان بیمار روانی شناخته می‌شوند» تاکید دارد.

نکته حائز اهمیت درباره این اعلامیه وجود نام ١٠ سناتور جمهوری‌خواه است در میان حامیان این بیانیه است که نظر به چیدمان ۵۰ به ۵۰ فعلی کرسی‌های مجلس سنا، حد نصاب لازم برای عبور از بر فیلی‌باستر را مهیا می‌کند.

فیلی‌باستر رویه‌ای قانونی در نهادهای قانونگذاری آمریکا است که نمایندگان از آن برای تعویق تصویب طرح‌ها و لوایح مورد مخالفتشان با توسل به اهرم اطاله مذاکرات، به‌کار می‌برند.

سناتورها لیندزی گراهام از کارولینای جنوبی و میت رامنی از یوتا از سرشناس‌ترین جمهوری‌خواهان موافق این طرح هستند.

این توافق، که هنوز متن نهایی آن آماده نشده، با توجه اختلاف‌نظر قانونگذاران دو حزب بر سر مسئله اسلحه حائز اهمیت فراوانی است.

توافق مذکور شامل حمایت از دستورات مداخله در بحران ایالتی، تامین مالی منابع ایمنی مدارس و بهبود فرایند بررسی خرید اسلحه برای افراد ٢١ سال است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، این طرح را «عمده‌ترین قانون ایمنی اسلحه» خوانده که «کنگره طی دهه‌ها تصویب کرده است.» وی افزوده که «با وجود (توافق) دوحزبی، هیچ بهانه‌ای برای تاخیر وجود ندارد و هیچ دلیلی وجود ندارد که این طرح به سرعت به تصویب مجلس نمایندگان و سنا نرسد.»

XS
SM
MD
LG